Covid-19 pandemisi sürecinde Youtube videolarının güvenilirliği üzerine bir araştırma
A study on the reliability of Youtube videos during the process of Covid-19 pandemic
- Tez No: 760687
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişen sosyal medya platformları istatistiklerine bakıldığında platformların gün geçtikçe daha fazla kullanıcıya ulaştığı gözlemlenirken, aynı zamanda bu kullanıcıların sosyal medya platformlarında geçirdikleri sürelerin de kullanıcı sayısına paralel olarak arttığı görülmektedir. Günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelen bu yeni mecralar, kişilerin neredeyse hiç çaba sarf etmeden herhangi bir konudaki meraklarına ya da sorularına cevap verebilmektedir. Bu tezde, Covid-19 pandemisi boyunca YouTube kullanımı ile bireylerin bilgi edinme sürecinde platformun yeterince faydalı olup olmadığının, salgın sürecinde YouTube videolarının pandemi hakkında doğru haberler verip vermediğini, pandemi hakkındaki video içeriklerinde ünlü kişilere (topluma mâl olmuş tanınmış bireylerin) yer verilmesinin izleyenlerce nasıl değerlendirildiği, YouTube videolarındaki içerik çeşitliliğinin edindiğimiz bilginin güvenirliliğine nasıl etki ettiğinin saptanması amaçlanmıştır. Literatür taramasından sonra araştırma olgu bilim desenine göre şekillenmiştir. Amaçlı örneklem seçme yöntemine göre belirlenen 10 kişiye yüz yüze görüşmelerle toplamda 8 soru sorulmuştur ve katılımcıların Covid-19 ile ilgili YouTube videolarının güvenirliliği hakkındaki görüşleri tümevarımsal bir yaklaşım izlenerek içerik analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Considering evolving social media platform statistics, not only more and more users are being reached every other day but also time spent per user on social media is increasing in line with multiplying number of new users. These novel social media means that have already become indispensable part of daily routine is enabling users with quenching their curiosity or getting respond for to their questions with almost no effort being exerted. Scope of this thesis covers whether Youtube platform is sufficiently beneficial in providing users with Covid-19 related information throughout the pandemic, validity and reliability of the information in video content, users standpoint pertaining the fact that well-know popular individuals are taking part in video content related to pandemic. It is aimed to determine how variety of content in Youtube videos is affecting reliability of information acquired. Upon literature review, the research shaped according to phenomenological research designs. According to the purposive sampling method, 10 participants were specified and interviewed face to face and 8 separate questions were asked and the participants point of views pertaining reliability of the video content related to Covid-19 on YouTube were subjected to content analysis via inductive reasoning approach.