Sivil karşılaşmalar için kültürel paylaşım yollu bir kamusal alan olarak Mutfak||Matbakh Atölyesi örneği
A case study for cultural public sphere for civil encounters: Mutfak||Matbakh Workshop
  1. Tez No: 760689
  2. Yazar: DAMLA DENİZ CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİRAY YÜCEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Suriye'den gelen yoğun göç dalgasının ardından on yıldan fazla süre geçmiş olmasına rağmen henüz toplumsal barışın sağlanacağı sosyolojik ve politik zemin kurulamamıştır. Çözüme dair arayış konunun kesişimselliği ve küreselliği itibariyle bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duymakta, konunun ayrıştırılarak tartışılması çok katmanlı sorunlarla mücadele yükünün bireylerin omuzlarına yüklemektedir. Sosyal uyumun demokratikleşme perspektifiyle sivil toplum ve kamusal alan paradigmaları üzerinden ele alınması konuya dair bütüncül bir çözüm önerisi geliştirebilmeyi sağlayacaktır. Çalışma, alanda tespit edilen dört sorun üzerinden şekillenmiştir; göç yönetişiminde uzun vadeli uyum politikalarının geliştirilmemesi, kamusal anlatılarda kurulan tekil dilin sivil toplumdaki farklı bileşenlerine alan tanımaması sebebiyle demokratikleşme imkânlarının önüne geçmesi, kültürel kamusal alanlarda kurulmuş olan hiyerarşik yapının özne deneyimlerine sunduğu imkânlardaki kısıtlar, konuya yönelik görünürlüğün yetersizliği. Bu doğrultuda göçmen ve yerel halk arasındaki ilişkiyi baz almak üzere sivil yapıdaki aktörlerinin kültürel paylaşım imkanlarını yaratarak sosyal uyumun önünün açan bir kamusal alan modeli üzerinden Mutfak||Matbakh Atölye örneği incelenmektedir. İncelemenin hedefi bu alanın imkânlarını, başarılarını ve kısıtlarını inceleyerek ileriye yönelik yöntem geliştirmek, bu yolla da kurulabilecek yerel bazlı sivil dayanışma pratiklerinin alanını artırmaktır. Çalışma kapsamında sivil toplum fikrinin Antik Yunan'dan bugüne tarihsel gelişimi ve kuramlar üzerinden kamusal alanın sosyal uyuma alan açması bağlamında ne gibi olanaklar sunabileceği tartışılacaktır. İncelemede katılımcı gözlem, yarı yapılandırılmış mülakat görüşmeleri, çalışmalardan kalan arşiv incelemeleri yöntemleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although more than ten years have passed since the intense wave of immigration from Syria, the sociological and political ground on which social peace might be achieved has not yet been established. The search for a solution requires an integrated approach due to the intersectionality and globality of the issue. Without an integrated approach, the multilayered problems to social peace will remain a burden on the shoulders of individuals. Addressing social cohesion from the perspective of democratization through both civil society and the public sphere paradigms will enable the development of a holistic solution to the subject. The study was shaped through four problems identified in the field; the lack of development of long-term cohesion policies in migration governance, the prevention of democratization opportunities due to the fact that the non-pluralistic language established in public narratives does not allow different components in civil society to take up space, the hierarchical structure established in cultural public spaces limits possibilities in subject's experiences, and the (in)adequacy of visibility into the subject. In this direction, the case of Mutfak (Kitchen)||Matbakh Workshop is examined through a public space model that paves the way for social cohesion by creating cultural sharing opportunities for civil actors, based on the relationship between immigrants and local people. The aim of this study is to develop a forward-looking method by examining possibilities, achievements and limitations of this work, and to increase the field of local-based civil solidarity practices that can be established with this experience. Within the scope of the study, the historical development of the idea of civil society from Ancient Greece to the present and the possibilities of public space to open up further and establish a certain social cohesion will be discussed through theories. In the study, participant observation, semi-structured interview, and archive analysis methods will be used.