Yaşlı hastalarda lokomotor fonksiyonların ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of locomotor functions and effecting factors in senior patients
  1. Tez No: 760705
  2. Yazar: MERVE KIYMAÇ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Geriatrik Lokomotor Fonksiyon Ölçeği GLFS-25'nin Türkiye koşullarına uygun geçerlik güvenirlik çalışmasının gerçekleştirilmesi ve 65 yaş ve üzeri bireylerde lokomotor fonksiyonların ve lokomotor fonksiyonla ilişkili yaşam kalitesi ve düşme korkusunun değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Ekim 2021-Ocak 2022 tarihleri arasında özel bir hastanenin Nöroloji Polikliniği'ne başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerle gerçekleştirilmiştir. Metodolojik ve tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmada örneklem grubunu, 65 yaş ve üzeri olan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 125 yaşlı birey oluşturmuştur. GLFS-25 TR iç tutarlılık güvenirlik katsayısı Cronbach Alpha değeri 0,984 olarak tespit edildi. Bu değere göre ölçeğin iç tutarlılığının oldukça yüksek düzeyde güvenilir olduğu ve Türk toplumunda kullanıma uygun olduğu görüldü. Araştırma sonucuna göre Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDES), GLFS-25 TR ve CDC Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği-4 (CDC HRQOL-4) toplam puanları arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Lokomotor fonksiyon kapasitesinin, düşme etkinliğinin ve yaşam kalitesinin azalmasının birbiri ile ilişkili olduğu belirlendi. Sonuç: Yaşlı bireylerde hareket aktivitesinin devamı, bireyin bağımsızlığını sürdürmesini sağlama açısından önemlidir. Bu sebeple hemşirelerin lokomotor sendrom hakkında bilgi sahibi olmaları erken tanısı için hasta ve yakınlarına gerekli eğitimleri planlaması, düşmeleri önlemeye yönelik girişimleri planlamaları ve yaşlı hastaların kendine güvenlerini sürdürmelerinde destekleyici olmaları yaşlı bireyin kas iskelet sistemi sağlığını korumada ve yaşam kalitesinin sürdürülmesinde büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Object: This study was planned to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of the Twenty-Five-Question Geriatric Locomotive Function Scale (GLFS-25) and to assess locomotor functions and quality of life and fear of falling related to locomotor function in individuals over the age of 65. Materials and Methods: The study was conducted with individuals 65 years old and older that applied at Neurology Polyclinic of a private hospital between November 2021 and January 2022. In this methodological and descriptive study, sample was composed of 125 senior individuals aged 65 and above who agreed to participate in the study. GLFS internal reliability coefficient Cronbach Alpha value was determined as 0.984. According to this value it was observed that internal consistency of the scale was quite high and it was suitable to use in Turkish society. According to the study results a statistically significant relationship was determined between International The Falls Efficacy Scale International (FES-I, UDES), GLFS-25 TR, and CDC Health Realted Quality of Life (CDC HRQOL-4) total scores. It was determined that locomotor function capacity, falls efficacy and diminishing quality of life were correlated. Conclusion: Continuation of movement activity in senior individuals is important in continuation of independence of individual. Thus, having information about LS by nurses, planning required trainings for patients and relatives to ensure early diagnosis, planning initiatives directed towards preventing falls, and supporting senior individuals to sustain their self-confidence have great importance in protecting musculoskeletal system health and sustaining quality of life of senior individuals.