Renklendirilmiş cad/cam bloklar, kompozit rezinlerve daimi dişlere uygulanan farklı ofis tipi beyazlatma ajanlarının etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different officebleaching agents applied to stained cad/cam blocks, compositeresins and permanent teeth
  1. Tez No: 760743
  2. Yazar: İZGEN KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ULUSOY, DOÇ. DR. ESRA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı renklendirici solüsyonların 4 farklı restoratif materyal ve daimi dişler üzerindeki renklendirme etkisi, 2 farklı ofis tipi beyazlatma ajanının beyazlatmadaki etkinliği ile yüzey pürüzlülüğü ve yüzey topoğrafyasına etkisinin incelenmesidir. Bu tez çalışması, Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence (Proje Numarası: 2016-04010) tarafından desteklenmiştir. Kompozit rezinlerden (Clearfil Majesty Esthetic, Aelite AllPurpose Body) kalınlığı 1 mm, çapı 10 mm olan disk şeklinde örnekler hazırlanırken; aynı yüzey alanını elde edebilmek için CAD/CAM bloklardan (Lava Ultimate, Vita Enamic) düşük hızlı kesim cihazı kullanılarak 1ᵡ6ᵡ7 mm boyutlara sahip dikdörtgen şekilli örnekler elde edilmiştir. Üst kesici dişlerin ise kök ve kronları separe ile ayrılarak tam kron şeklinde örnekler hazırlanmıştır. Her grupta 60 örnek olacak şekilde toplam 300 örnek hazırlanmıştır. Renk analizleri Commission Internationale de l'Eclairage tarafından tanımlanan değerlerin (L*, a*, b*) ölçümlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Hem beyaz hem siyah yüzey üzerinde başlangıç değerlerinin ölçümlenmesini takiben örnekler, bekletileceği solüsyon türüne bağlı olarak (distile su, Türk kahvesi ve kırmızı şarap) 3 alt gruba ayrılmıştır. Renklendirmenin 14. günü sonunda bu örnekler uygulanacak beyazlatma ajanına (Opalescence Boost veya Perfect Bleach Office+) bağlı olarak tekrar 2 alt gruba (n=10) ayrılmıştır. Çalışma süresince kaydedilen L*, a* ve b* değerleri kullanılarak renk değişim miktarları (ΔE00* ); beyazlık değerleri (W*); beyazlık değerleri arasındaki fark miktarları (ΔW*) ve translusensi parametreleri (TP) hesaplanmıştır. Beyazlatma sonrasında atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ile örneklerin yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve yüzey topoğrafyası (Rsk ve Rku) incelenmiştir. Elde edilen tüm değerler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Renklendirme süresince kompozit rezinler, CAD/CAM bloklardan daha fazla renk stabilitesi gösterirken; en başarılı sonuçlar klinik olarak kabul edilebilir eşik değeri altında renk değişimi gösteren (ΔE000,05), saf beyaza daha yakın değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate staining effects of different staining solutions on 4 different restorative materials and permanent teeth and to evaluate the efficacy of 2 different office bleaching agents and their effects on surface roughness and surface topography. This research was funded by Center of Excellence, Near East University (Project Number: 2016- 04010). While disc shaped specimens with 1 mm thickness and 10 mm diameter were prepared for composite resins (Clearfil Majesty Esthetic, Aelite All-Purpose Body); to obtain the same surface area, rectangular shaped specimens with the dimensions 1ᵡ6ᵡ7 mm were prepared for CAD/CAM blocks (Lava Ultimate, Vita Enamic). For maxillary incisors, full crown specimens were prepared by seperating roots and crowns. Totally 300 specimens were prepared where n=60 for each group of maxillary incisors and materials. Color analysis were performed by measuring the values (L*,a*,b*) defined by Commission Internationale de l'Eclairage. After the baseline measurement of L*, a* and b* values on both white and black surfaces, specimens were divided into 3 subgroups according to solution type. At the end of the 14th day of staining, these groups were divided into 2 subgroups (n=10) again according to the bleaching agents (Opalescence Boost or Perfect Bleach Office+). By using L*, a* and b* values recorded during the study, color differences (ΔE00*), whiteness values (W*), changes in closeness to white value (ΔW*), and translucency parameters (TP) were calculated. After bleaching, surface roughness (Ra) and surface topography (Rsk ve Rku) of the specimens were analyzed by an atomic force microscope (AFM). All data obtained in this study were statistically analyzed.