Kimyasal gübre ve farklı organik gübrelerin taze fasulyenin (Phaseolus vulgaris L.) bazı tarımsal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of chemical fertilizer and various organic fertilizers on some agricultural characteristics of fresh bean (Phaseolus vulgaris L.)
- Tez No: 760970
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırma, 2021 yılında kimyasal gübre, bazı organik gübre ve kontrol uygulamalarının taze fasulye bitkisinin tane verimi ve bazı tarımsal özellikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Selçuk Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN Araştırma ve Uygulama İstasyonu ait olan deneme tarlasında gerçekleştirilmiştir. Denemede materyal olarak PV2001, Riberia, PV2002 ve PV2003 fasulye genotiplerinin kullanıldığı çalışmada; tane verimi, bazı tarımsal özellikler, protein verimi ve protein oranı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada kimyasal gübre, bazı organik gübre uygulamaların fasulyede incelenen diğer tüm özellikler üzerine etkilerinin istatistiki anlamda önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda fasulyede bitki boyu 39.81 cm (kontrol) ile 51.19 cm inek gübresi), bakla sayısı 14.36 adet/bitki (kontrol) ile 27.92 adet/bitki (kimyevi gübre), bitkide tane sayısı 53.76 adet (kontrol) ile 127.52 adet (kimyevi gübre), tane verimi 116.81 kg/da (kontrol) ile 239.48 kg/da (kimyevi gübre), yüz tane ağırlığı 36.32 g (kontrol) ile 40.91 g (koyun gübresi) ve protein oranı % 26.48 (inek gübresi) ile % 27.49 (Kontrol) bazı organik gübre uygulamalarına tepkileri farklılıklar göstermiştir. Sonuç olarak tek yıllık bu araştırmada elde edilen sonuçlar incelendiğinde inek ve koyun gübresinin organik fasulye yetiştiriciliğinde kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of chemical fertilizers, some organic fertilizers and control applications on grain yield and some agricultural characteristics of fresh beans in 2021. The trial was carried out in the Faculty of Agriculture of the University of Selçuk more precisely in the research and application station of Prof. Dr. Abdülkadir AKÇİN. In the study, pure bean lines PV2001, Riberia, PV2002 and PV2003 developed by hybridization were used as materials in the experiment. Then the grain yield, some agricultural characteristics and the protein rate were determined. In this study, it was determined that the effects of chemical fertilizers and some organic fertilizer applications on all other traits examined were found to be statistically significant. As a result of the research, it was determined that the height of the bean plant ranged between 39.81 cm (control) and 51.19 cm (cow manure), the number of pods per plant changed between 14.36 (control) and 27.92 per plant (chemical fertilizer), the number of seeds per plant was 53.76 (control) and 127.52 (chemical fertilizer), the grain yield changed between 116.81 kg da-1 (control) and 239.48 kg da-1 (fertilizer chemical), the weight of 100 g of the seeds ranged between 36.632 g (control) and 40.91 g (sheep manure) and the protein content varies between 26.48 % (cow manure) and 27.49 % (control). The reactions of the bean lines used in the study to chemical fertilizers and some organic fertilizer applications showed differences. As a result, when the results obtained in this one-year study were reviewed, it was revealed that cow and sheep manure could be used in the organic cultivation of beans.