Deforme çadır dönüşümleri üzerindeki dinamik sistemlerin incelenmesi
Investigation of the dynamical systems on deformed tent map
  1. Tez No: 760986
  2. Yazar: DAMLA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Dinamik sistemler üzerine yapılan çalışmalar birçok disiplinde karşımıza çıkmak- tadır. Bu çalışmalar arasında, literatürde tent dönüşümü olarak bilinen ve ismini grafiğinin çadıra benzemesinden alan çadır dönüşümü önemli bir yere sahiptir. Ça- dır dönüşümünün dinamiği ikilik sistemde daha basit bir şekilde incelenmekte ve periyodik noktaları genel bir formda yazılabilmektedir. Ayrıca, çadır ailesinin ilginç dinamiği çatallanma diyagramı ile görülebilmektedir. Bu tezde, ilk olarak klasik çadır dönüşümü ikilik tabanda ifade edildikten sonra çadır ailesi ve bu ailenin çatallanma diyagramı detaylı olarak verilmektedir. Daha sonra, çadır dönüşümünün inşasından yararlanarak deforme edilmiş çadır dönüşüm- leri ikilik tabanda ifade edilmekte ve bu dinamik sistemler için genel bir formül veril- mektedir. Ayrıca, deforme çadır dönüşümünün ilk versiyonu için periyodik noktalar genel bir formda ifade edildikten sonra bu dinamik sistemin Devaney anlamında ka- otikliği araştırılmaktadır. Ek olarak, bu dinamik sistem için bir aile tanımlanmakta ve bu ailenin çatallanma diyagramı verilmektedir. Tezin son bölümde ise, bu inşa kullanılarak farklı bir deforme çadır dönüşümü ele alınmaktadır. Ayrıca, tanımlanan çadır dönüşümlerinin topolojik eşlenik olup olmadıkları gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies on dynamical systems appear in many disciplines. Among these works, the map, which is known as tent map in the literature and takes its name from the similarity of its graphic to a tent, has an important place. The dynamics of the tent map is analyzed in a simpler way in the binary system and its periodic points can be written in a general form. Also, the tent family has an interesting dynamic and the bifurcation diagram can be illustrated. In this thesis, firstly, the tent family and bifurcation diagram are given in detail after the classical tent map is expressed in binary. Then, using the construction of the tent map, deformed tent maps are expressed in binary, and a general formula is given for these dynamical systems. In addition, after the periodic points are expressed in a general form for the first version of the deformed tent map, the chaoticity of this dynamical system in the sense of Devaney is investigated. Also, a family is defined for this dynamical system and the bifurcation diagram is given. In the last part of the thesis, a different deformed tent map is discussed using this construction. We also show that whether these tent maps are topologically conjugate or not.