A study on developing an ergonomic workstation chair
  1. Tez No: 760992
  2. Yazar: MALEK AL SAMA'NEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN SANSARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması, tasarım sürecinde fiziksel ergonomi ilkelerini kullanarak sürdürülebilir bir yaşam sistemi için bir iş istasyonu koltuğu geliştirmek amacıyla, şekli, yüksekliği ve ağırlığı ne olursa olsun çeşitli insanlara uyacak bir iş istasyonu sandalyesi geliştirmek amacıyla kapsamlı araştırmalara odaklanmaktadır. Kullanıcıların bu sandalyeleri kullanırken karşılaşabilecekleri yaralanmaları, dolayısıyla uzun süreli kullanımları ve en çok nereye odaklanmamız gerektiğini görmek ve bileşen değişikliğinden, şeklinden veya ağırlığından geliştirmek için kalite işlevi dağıtımını kullandıktan sonra bu yaralanmalardan nasıl kaçınılacağını belirlemek. Bu nedenle, tüm bu ilkeler, nihai tasarım kararında buluşacak şekilde, bu araştırmada ayrı bölümlerde detaylandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on comprehensive research with the objective to develop a workstation chair for a sustainable life system by using the principles of physical ergonomics in design process to innovate a workstation chair to fit various people regardless their shape, height, and weight. And identifying injuries users might face while they use these chairs thus long-time usage and how to avoid these injuries after we used quality function deployment to see where should we focus on the most and enhance whether from the component change nor shape or weigh. Therefore, all these principles are going to be detailed in this research in separated chapters to meet at the end in the final design decision.