Racial discrimination in Zadie Smith's White Teeth And Toni Morrison's God Help the Child
Zadie Smith'in White Teeth ve Toni Morrison'un God Help the Child ırk ayrımcılığı
- Tez No: 761117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, Zadie Smith'in White Teeth'inde ve Toni Morrison'un God Help the Child'inde kimlik ve ırkçılığı postkolonyal bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde ırk ayrımcılığının nasıl kurulduğunu ve White Teeth, God Help the Child'in neden bazı ırk ayrımcılığı unsurlarına atıfta bulunularak yazılmış ırksal ayrımcılığa uğramış romanlar olarak sınıflandırıldığını göstermektedir. Aynı zamanda genel olarak ırk ayrımcılığının tanımını ve daha sonra postkolonyal bakış açısını da gösterir. Her toplumun temelinde kendi kimliği vardır; bu toplum bireylere karşı kimlik, ırk, din, fiziksel görünüm veya kültüre göre ayrımcılık yapar. Tez, kimlik ve ırkçılığın postkolonyal teorisyenlerin ve eleştirmenlerin tartışmalarının temel konuları olduğunu açıklıyor. Ayrıca, postkolonyal teori genel olarak tartışılır ve daha sonra sömürgeciliğin sonuçlarını araştırır. Daha sonra White Teeth'deki postkolonyal kimliği ve ırkçılığı gözden geçirmeye ve postkolonyal tarihin ana karakterlerin davranışlarını, ilişkilerini, kültürlerini vb. Nasıl etkilediğini açıklamaya çalışır. Ve ırk, ten rengi ve kimlikle ilgili baskı konusunu araştırır. Bununla birlikte, çalışma, Morrison'un God Help the Child'indeki ırk ayrımcılığını analiz ediyor ve siyah kimliğin metalaştırılması ve kötüye kullanılması da dahil olmak üzere romandaki beyazların yanı sıra siyah insanların da köklü ırksal karşıtlıklarını ortaya koyuyor. Irk ayrımcılığı ve özellikle ten rengi nedeniyle, çocuklar hayatlarının erken döneminde trajik çocukluk travması geçirirler.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study identity and racism in Zadie Smith's White Teeth, and Toni Morrison's God Help the Child from a postcolonial point of view. It shows how racial discrimination is established in Britain and the United States and why White Teeth and God Help the Child are classified as racially discriminated novels written by referring to some racial discrimination elements. It also displays the definition of racial discrimination in general and then from the postcolonial viewpoint. Any society has its own identity on its base; this society discriminates against individuals according to identity, race, religion, physical appearance, or culture. The thesis explains how identity and racism are essential topics of the debate of postcolonial theorists and critics. Furthermore, the postcolonial theory is discussed in general and then investigates the consequences of colonization. Then it seeks to review postcolonial identity and racism in White Teeth and describe how the postcolonial history affects the main characters' behaviors, relationships, cultures, etc. And investigates the issue of oppression concerning race, skin color, and identity. However, the study analyzes racial discrimination in Morrison's God Help the Child and reveals the rooted racial contrasts of black people as well as white in the novel, including the commodification and abuse of black identity. Due to racial discrimination and especially skin color, children have tragic childhood trauma during the early period of their lives.