Sivil toplum kuruluşlarında siber güvenlik tehditlerine karşı kullanılacak sistemlere yönelik model tasarımı
Model design for systems to be used against cyber security threats in non-governmental organizations
- Tez No: 761128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK'lar), hem operasyonları hem de yenilikçi stratejik program girişimleri için bilgi teknolojisinin kullanımına büyük ölçüde güvenmektedir. Bir anlamda bilgi teknolojileri açısından herhangi bir küçük, orta veya büyük ölçekli kuruluşlardan farklı değildir. Bilgileri gizlilik, bütünlük ve mahremiyet sorunlarından uzak tutmak ve sistemlerinin kullanılabilir olmasını sağlamak, Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar ve Sivil Toplum Kuruluşları için diğer herhangi bir kuruluş için olduğu kadar önemlidir. Bu nedenle siber güvenlik açıklarına karşı sistemler kurmaları gerekliliği vardır. Bu çalışmada siber güvenlik tehditleri ve bu tehditlere karşı kullanılacak sitemler araştırılmıştır. Bu amacla bu tehditlere karşı sivil toplum kuruluşlarında alınabilecek tedbirler ile yapılması gereken fiillerin neler olabileceğine dair literatür taraması yapılmıştır. Ayrıca nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada siber güvenlik tehditlerine karşı uygulanabilecek model kuruluşları siber güvenlik tehditlerine karşı korumaya yönelik olarak dikkate alınması gereken öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nonprofits and Non-Governmental Organizations (NGOs) rely heavily on the use of information technology for both their operations and innovative strategic program initiatives. In a sense, they are no different from any small, medium or large enterprise in terms of computing. Keeping information confidential and free from integrity and privacy issues and ensuring that their systems are available is as important to Nonprofits and NGOs as it is to any other organization and hence there is a need for them to set up systems to protect themselves, their employees and against Cyber vulnerabilities. In this study, cyber security threats and the systems to be used against these threats were researched and literature review was conducted on the measures that can be taken in non-governmental organizations and the actions that should be taken against these threats, and the model that can be applied against cyber security threats with qualitative research methods and the broad information processing paradigm in non-governmental organizations. provides recommendations to consider to help them better prepare their organizations to protect against cybersecurity threats.