Bir il merkezinde filyasyon çalışanlarında tükenmişlik düzeyi ve ilişkili faktörler
Burnout level and related factors in filiation employees in A provincial center
  1. Tez No: 761228
  2. Yazar: SARE BÜYÜKSÜTÇÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DENİZ ŞAFAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 pandemi döneminde Kayseri il merkezinde görevli filyasyon çalışanlarının tükenmişlik düzeyi ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, analitik tipte bir çalışmadır. Çalışmanın evrenini, Kayseri ili Melikgazi, Kocasinan ve Talas İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekiplerinde görevli kişiler oluşturmaktadır. Veriler Haziran-Ağustos 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın yapıldığı dönemde, Melikgazi, Kocasinan ve Talas İlçe Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 179 filyasyon çalışanının tümüne ulaşılması hedeflenmiş ancak filyasyon ekiplerinin sahada aktif çalışması, görevlendirme sirkülasyonunun sürekli değişmesi gibi nedenlerle 102 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri anketi yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde, Shapiro Wilk test, Tek Yönlü Varyans Analizi ve bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, it was aimed to determine the burnout level and related factors of the filiation employees working in the city center of Kayseri during the COVID-19 pandemic period. Materials and Methods: The research is a cross-sectional, analytical type study. The universe of the study consists of the people working in the filiation teams of the Kayseri province Melikgazi, Kocasinan and Talas District Health Directorates. Data were collected between June and August 2021. At the time of the study, it was aimed to reach all 179 filiation employees affiliated to the Melikgazi, Kocasinan and Talas District Health Directorates, but 102 people were included in the study due to the active work of the filiation teams in the field and the constant change in the assignment circulation. The Maslach Burnout Scale and the sociodemographic data questionnaire prepared by the researchers were applied face to face to the participants. In the analysis of the data, Shapiro Wilk test, One Way Analysis of Variance and independent sample t test were applied.