Sivas, ili içme sularının koliform bakteriler açısından incelenmesi
Study on the drinking water of Sivas region in terms of the existence of coliform bacteria
  1. Tez No: 346889
  2. Yazar: FATOŞ ARİFE ÖZDEMİRDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Su canlı yaşamının en temel unsurlarından biridir. Sürekli karşılanması gereken bir İhtiyaç olmasından ve sağlığı doğrudan etkiIemesinden dolayı gerekli kontrollerin düzenli olarak yapılması gerekir. Bu çalışmada, Sivas il merkezine içme suyu sağlayan 2 kaynak ve bu kaynaklardan su alan 6 mahalle çeşmelerinin bakteriyolojik açıdan sağlığa uygun olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede 2 kaynak ve 6 çeşmeden 1 yıl boyunca her ay olmak üzere toplam 96 örnek alınnuştır. Alınan örneklerin Membran Filtrasyon yöntemiyle koliform analizleri yapılnuştır. Sonuç olarak alınan 96 örneğin 66 (%68,5)' sında koliform bakteri tespit edilmiş, 30 (%39,3)' unda koliform bakteriye rastlanmamıştır. Koliform tespit edilen örneklerin 51 (%72,3)' inde E.coli, 14 (%21,2)' ünde Enterobacıer, 20 (%30,3)' sinde Klebsiella saptanmıştır. 51 örnekte E.coli bulunması suyun dışkı yoluyla kirlendiğini göstermektedir. Yağışların bololduğu ve karların eridiği dönemlerde, örneklerde, koliform sayısında artış gözlenmiş, bu yüzden içme suyu şebekesinde yer yer korozyonlar olduğu anlaşılmıştır. Bulgulardan yola çıkılarak içme suyu şebekesinin gözden geçirilmes~ suyun dezenfeksiyona tabi tutulması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water İs one of the primaı·y sources of life. And smce it is a requirement which should be met unmterruptedly and which has a direct affect on health, it is necessary that İnspections are held on regular basis. And we have aimed in this study to find out whether the 2 sources providİng drinking water to the centre of Sİvas Region as well as 6 street fountains supplyİng water from these sources are hygienic İn bacteriolojical terms. And within this scope, 96 samples taken from 2 sourees and 6 fountains were examined each month for a period of 1 year. And the eo lifo rm analyses of samptes were made through the method of Membrane Filtration. As a result, 66 (68,5%) of 96 samples were found to have coliforın bacteria and no coliform bacteria was detected in 30 (39,3%)of them. it was found out among the samples İn which coliform was detected that 51 (72,3%) samples, contained E.coli, 14 (21,2%) samples contained Enterobacterium and 20 (30%) samples contamed Klebsiella. The existence of E. coli in 51 samples proved the exİstenee of exeremental pollution in the water. The number of eoliforms displayed an inerease with the abundant rainfall and melting periods of snow, so we have discovered that there are corrosİons in varİous parts of the mains of drinking water. And we have come to the conclusion on the basis of data in our hand that these maİns should be repaired and water should be disinfected.