Anevrizma hastalarında preoperatif dönemde progresif gevşeme egzersizinin kan basıncı ve anksiyete üzerine etkisi
Effectiveness of progressive relaxation exercise on blood pressure and anxiety among patients with aneurysm during the preoperative period
- Tez No: 761231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroşirürji, Psikiyatri, Nursing, Neurosurgery, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, cerrahi girişim uygulanacak olan Anevrizma tanısı almış hastalarda progresif gevşeme egzersizinin cerrahi girişim öncesinde uygulamanın kan basıncı ve anksiyete düzeyi üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla ön test ve son test uygulanan çalışma grubu ile yarı deneysel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Ocak 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir eğitim araştırma hastanesinin nöroşirurji kliniğinde kranial anevrizma tanısı almış cerrahi girişim planlanan ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan, yaş ortalaması 49,23 olan, 20'si kadın, 18'i erkek 38 hasta ile gerçekleştirildi. Preoperatif dönemde 20 dakika süreyle progresif gevşeme egzersizi yaptırılan hastaların, egzersiz öncesi ve sonrası yaşam bulguları, Visuel Analog Skalası (VAS) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ile anksiyete düzeylerine bakıldı. Veriler SPSS programına yüklendi ve tanımlayıcı istatistikler için sıklık analizi, tek grupta kan basıncı, nabız, solunum, BAÖ ve VAS skorlarının öncesi ve sonrası ölçümlerini karşılaştırmak için t test (two dependent means) analizi kullanıldı. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izni alındı. Ayrıca hastalar çalışma ile ilgili bilgilendirilerek yazılı onamları alındı. Bu araştırmanın sonuçları doğrultusunda cerrahi girişim öncesinde Anevrizma tanısı almış olan nöroşirurji hastalarına progresif gevşeme uygulamasının hastanın anksiyete ve kan basıncını azaltmada olumlu etkisi olduğu bulundu. Progresif kas gevşemenin anevrizma hastalarında preoperatif dönemde klinikte kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study was carried out to determine the effect of progressive relaxation exercise on blood pressure and anxiety level before surgical intervention in patients diagnosed with aneurysm who will undergo surgical intervention. The data of the study were collected from 38 patients (20 females, 18 males) with a mean age of 49.23, who were diagnosed with cranial aneurysm in the neurosurgery clinic of a training and research hospital in Istanbul between January 2022 and September 2022, and who met the inclusion criteria. Before and after the 20 minutes progressive relaxation exercise; vital signs and anxiety levels with using visual analog scale (VAS) and Beck Anxiety Inventory (BAI) of patients were measured during the preoperative period. The data were analysed by SPSS program and frequency analysis was used for descriptive statistics, and t-test (two dependent means) analysis was used to compare the pre- and post-measurements of blood pressure, pulse, respiration, BAI and VAS scores in a single group. Ethics committee and institutional permission were obtained before starting the research. In addition, the patients were informed about the study and their written consent was obtained. In line with the results of this study, it was found that the application of progressive relaxation in neurosurgery patients diagnosed with aneurysm before surgery had a positive effect on reducing the patient's anxiety and blood pressure. It is recommended that progressive muscle relaxation be used clinically in the preoperative period in patients with aneurysms.