Baskınlık parametreleri: Roman baskınlık sayısı
Domination parameters: Roman domination number
  1. Tez No: 761259
  2. Yazar: NURDAN ZAİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY KIRLANGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezin 1. bölümünde, baskınlık sayısı ve Roman baskınlık sayısı tanımları verilerek, bu kavramlar günlük yaşamdan örnekler ile açıklanmıştır. Ardından Roman baskınlık sayısı için literatürde yer alan bazı sonuçlar verilmiştir. Tezin 2. bölümünde, öncelikle binomial ağaçların ve tam ikili ağaçların Roman baskınlık sayısı elde edilmiştir. Orta (middle) graf tanımı verildikten sonra, binomial ve tam ikili ağaç grafların orta graflarının Roman baskınlık sayısı hesaplanmıştır. Son bölümde ise, öncelikle Pn ve B3 graflarının kartezyen çarpımından elde edilen grafın Roman baskınlık sayısı elde edilmiştir. Ayrıca, yol grafların ardışık toplamından elde edilen grafın, yol ve çevre grafların ardışık toplamından elde edilen grafın, n tane binomial ağacın ardışık toplamından elde edilen grafın Roman baskınlık sayısı hesaplanmıştır. Son olarak, ardışık toplamlar için elde ettiğimiz sonuçları kullanarak n tane G grafının ardışık toplamından elde edilen grafın Roman baskınlık sayısı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis, the definitions of domination number and Roman domination number are given and these concepts are explained with examples from daily life. Then, some results in the literature for the number of Roman domination are given. In the second part of the thesis, firstly the Roman domination number of binomial trees and binary trees is obtained. After the definition of middle graph is given, Roman dominance number of middle graphs of binomial and binary tree graphs is calculated. In the last part, firstly, the Roman domination number of the graph obtained from the cartesian product of the Pn and B3 graphs was obtained. In addition, the Roman domination number of the graph obtained from the sequential join of the path graphs, the graph obtained from the sequential join of the path and circle graphs, and the graph obtained from the sequential join of n binomial trees was calculated. Finally, the Roman domination number of the graph obtained from the sequential join of n G graphs using the results we obtained for sequential join is given.