Karaciğer iskemi reperfüzyon injurisine L-theanine etkileri
Lıver ıchemıa reperfusıon ınsuranceeffects of L-theanıne
  1. Tez No: 761260
  2. Yazar: HAKAN KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARİF USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Çalışmamızda L-Theanine (LTA) karaciğer iskemi reperfüzyon (IR) modelinde mikrosirkülasyon, histopatoloji, apopitozis, antioksidan ve hepatoprotektif ve bazı enzim sistemleri üzerine etkisini araştırmak ve aynı zamanda karaciğer majör rezeksiyonlarında ve karaciğer transplantasyonlarında karaciğerin korunmasına yönelik yeni yöntemleri bulmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Araştırma Merkezinde Sıçanlarda karaciğerde %70 bir saat iskemi ve 4 saat reperfüzyon uygulayarak LTA'nin karaciğer IRI'ne etkisini inceledik. Çalışma dört grup üzerinde yapılmıştır. Gruplar Sham+Salin, Sham+LTA, IR+Salin, IR+LTA'dır. Sham gruplarında IR olmadan salin ve LTA verilirken IR gruplarına IR sonrası salin ve LTA verilmiştir. LTA deney öncesi 3 gün ve deney günü iskemi öncesi ve reperfüzyondan önce 150mg/kg LTA verilmiştir. Bulgular: İskemi reperfüzyon injurisi LTA kullanımı serum alanin aminotransferaz (ALT), laktat dehidrogenaz (LDH) ve tümör nekrozis faktör alfa (TNF-α)'nın serum aktivitesini azaltır. Doku indüklenebilir nitrik oksit sentaz (iNOS), doku miyeloperoksidaz (MPO) ve doku malondialdehit (MDA) seviyelerini iskemi sonrası normal seviyelere yaklaştırır. Ayrıca oksite glutatyon (GSSG), hipoksi ile indüklenebilir faktör 1-α (HIF-1α) için H skorunun doku aktivitesinde önemli bir artışa neden oldu. Karaciğerde indirgenmiş glutatyonun (GSH) doku aktivitesinde artış sağlar ve iskemi sonrası artan Perfuze Vessel Density (PVD) değerlerinde önemli bir azalma sağlayarak hem doku kanlanmasını artırmış hem de antioksidan mekanizmalar üzerine olumlu etkiler göstermiştir. Sonuç: Bu çalışmada, LTA uygulaması hepatik IRI'ni önlemektedir. Bu etkilerini lipid peroksidasyonunun, doku iNOS seviyesinin ve TNF konsantrasyonunun azaltılması ayrıca doku kanlanmasını arttırarak HIF 1-α boyama seviyesinin azaltılması ve hücresel antioksidan seviyesinin eski haline getirilmesiyle gösterilmiştir. LTA antioksidan ve antiinflamatuar etkileri ile bu etkileri göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The effects of the L-Theanine (LTA) on the hepatic microcirculation during hepatic ischemia-reperfusion injury (IRI) has not been investigated yet. The aim of this study was to investigate the influence of LT on the hepatic IRI in rats. Materials and methods: We investigated the effect of LTA on liver IRI by applying 70% one hour ischemia and 4 hour reperfusion in the liver in Karadeniz Technical University Medical Faculty Surgical Research Center. The study was carried out on four groups. The groups are Sham+Salin, Sham+LTA, IR+Salin, IR+LTA. The groups are Sham+Salin, Sham+LTA, IR+Salin, IR+LTA. While the sham groups were given saline and LTA without IR, the IR groups were given saline and LTA after IR. LTA was given 3 days before the experiment and 150mg/kg LTA was given on the day of the experiment before ischemia and before reperfusion. Results: Ischemia-reperfusion injury LTA use decreases the serum activity of serum alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LDH), and tumor necrosis factor alpha (TNF-α). Brings tissue inducible nitric oxide synthase (iNOS), tissue myeloperoxidase (MPO) and tissue malondialdehyde (MDA) levels to normal levels after ischemia. In addition, oxidized glutathione (GSSG) caused a significant increase in tissue activity of the H score for hypoxia-inducible factor 1-α (HIF-1α). It provides an increase in the tissue activity of reduced glutathione (GSH) in the liver, and by providing a significant decrease in the Perfuze Vessel Density (PVD) values that increase after ischemia, it both increased tissue blood supply and showed positive effects on antioxidant mechanisms. Conclusion: In this study, LTA administration prevents hepatic IRI. This effect has been demonstrated by reducing lipid peroxidation, tissue iNOS level and TNF concentration, as well as decreasing HIF 1-α staining level by increasing tissue blood circulation and restoring cellular antioxidant level. LTA shows these effects with its antioxidant and anti-inflammatory effects