XIII. yüzyıldan XIX. yüzyılın ikinci yarısına kadar Maveraünnehir'de imar faaliyetleri: Buhara örneği
Development activities in Transoxiana from the XIII. century to the second half of the XIX. century: The example of Bukhara
- Tez No: 761410
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Maveraünnehir'in en gözde şehirlerinden biri olan Buhara Ortaçağın en önemli ticaret yollarının geçiş ve kesiştiği noktasında yer almaktadır. Yerleştiği konum itibariyle İpek yolu ile Doğu ve Batı'yı birbirine bağlayarak kültür, din ve ticaretin merkezi olmuştur. VIII. yüzyılda İslâmiyetin gelmesinden sonra, İslâm dünyasının en önemli dört kentinden biri haline gelmiştir. XIII. yüzyıl Moğol döneminde yükselişe geçen imar faaliyetleri Timurlular ve Hanlıklar döneminde hem devam ederek görkemli yapıları ve süslemeleriyle mimarlık alanına birçok yenilikleri getirmiştir. Bu gün Buhara topraklarında o tarihlerden kalma tarihi öneme sahip kutsal türbeler, camiler, medreseler, mektepler, hamamlar, kervansaraylar, pazar yerleri ve minareler vardır. Bunların çoğu mimari özellikleriyle büyük bir üne kavuşmuş ve Türk kültüründe önemli bir yer tutmaktadırlar. Bu çalışmada, XIII. yüzyıldan önce Buhara'nın kuruluşu ve kültürel yapısına değinilerek Moğollar, Timurlular Hanlıklar döneminde gerçekleşen imar faaliyetleri ve inşa edilen mimari eserler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bukhara, one of the most popular cities of Transoxiana, is located at the crossing and intersection of the most important trade routes of the Middle Ages. By connecting the East and the West with the Silk Road, it has become the center of culture, religion and trade. VIII. After the advent of Islam in the 16th century, it became one of the four most important cities of the Islamic world. XIII. The zoning activities, which started to rise in the 19th century Mongolian period, continued both during the Timurids and the Khanates and brought many innovations to the field of architecture with their magnificent structures and ornaments. Today, there are sacred shrines, mosques, madrasahs, schools, baths, caravanserais, market places and minarets on the territory of Bukhara. Most of them have gained a great reputation with their architectural features and have an important place in Turkish culture. In this study, XIII. By mentioning the foundation and cultural structure of Bukhara before the 19th century, the construction activities and architectural works built from the Mongols to the Timurids, from the Timurids to the Khanates were examined.