UbD temelli matematik uygulamalarının yaratıcı düşünme becerileri, bilişsel esneklik ve öğrenmenin kalıcılığı üzerindeki etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of UbD-based mathematics implementations on students' creative thinking skills, cognitive flexibility and enduring understanding
- Tez No: 761412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YURTSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, UbD (Understanding by Design), yani Anlamaya Dayalı Tasarım temelli matematik uygulamalarının, öğrencilerin yaratıcı düşünme becerileri, bilişsel esneklik düzeyleri ve kalıcı anlama düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, ön-test ve son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde bir devlet okulunda yedinci sınıfa devam eden 20'si deney, 20'si kontrol toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda matematik dersleri UbD isimli öğretim tasarım modeli temel alınarak hazırlanmış matematik dersi ünite planlarıyla devam ederken, kontrol grubunda ders işleme şekline herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin; yaratıcı düşünme beceri düzeylerini ölçmek için Torrance Yaratıcı Düşünme Testi (TYDT), bilişsel esneklik düzeylerini ölçmek için Bilişsel Esneklik Ölçeği (BEÖ), öğrenmelerinin kalıcılığını ölçmek için matematik dersi izleme testi kullanılmıştır. Araştırmanın analizinde; aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda, UbD temelli matematik uygulamalarının gerçekleştiği deney grubu ile geleneksel öğretimin gerçekleştirildiği kontrol grubu arasında; kalıcı öğrenme, bilişsel esneklik düzeyleri ve yaratıcı düşünme becerileri düzeylerinde deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen bu sonuç, UbD temelli öğretim planlama uygulamalarının yaratıcılığı, bilişsel esnekliği, kalıcı ve anlamlı öğrenmeyi geliştirmesinde önemli birer araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of UbD (Understanding by Design) mathematics applications on students' creative thinking skills, cognitive flexibility levels and enduring understanding levels. The research was carried out with a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups. The study group of the research consists of a total of 40 students, 20 experimental and 20 control, attending the seventh grade in a public school in the Bahcelievler district of Istanbul in the spring semester of the 2020-2021 academic year. While mathematics lessons in the experimental group continued with the mathematics lesson unit plans prepared based on the instructional design model called UbD, no intervention was made in the way teaching the lesson in the control group. In the research, Torrance Creative Thinking Test (TCTT) was used to measure students' creative thinking skills levels, Cognitive Flexibility Scale was used to measure cognitive flexibility levels, and a mathematics lesson follow-up test was used to measure the permanence of their learning as a data collection tool. In the analysis of the research; arithmetic mean, standard deviation, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Indicative Ranks Test were used. At the end of the research, between the experimental group in which UbD-based mathematics applications were performed and the control group in which traditional teaching was carried out; it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group in the levels of enduring learning, cognitive flexibility and creative thinking skills. This result obtained from the research shows that UbD-based instructional planning applications can be used as an important tool to improve creativity, cognitive flexibility, and enduring and meaningful learning.