Dental implantlar üzerinde oluşturulan mikrobiyal biyofilmin uzaklaştırılmasında farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of different methods on microbial biofilm removal formed on dental implants
  1. Tez No: 761464
  2. Yazar: VOLKAN SÜLEYMAN GÜRLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SEÇKİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Peri-implant hastalıkların tedavisinde diğer periodontal tedavilerde olduğu gibi etkenin ortadan kaldırılması önemlidir. Peri-implant hastalıkları sebebi çoğu zaman mikrobiyal biyofilmdir. Pek çok araştırmacının farklı yöntemler tercih etmesine karşın implant dekontaminasyonunda kullanılacak metot için halen bir fikir birliği bulunmamaktadır. Mekanik dekontaminasyona ilave olarak kullanılan kimyasal dekontaminasyon yöntemlerinin klinik parametrelerde ek katkı sağladığı gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda dental implantların ağızda kişisel olarak hazırlanmış bir aparey içinde 48 saat bekletilmesi ile mikrobiyal biyofilm oluşturulmuş, oluşan biyofilmin hangi kimyasal yöntem ile daha iyi uzaklaştırıldığı araştırılmıştır. Tek gönüllü uygulayıcıdan ağız ölçüsü alınıp, 1mm kalınlığında termoplastik ko-polimer (1mm-SX plak) aparey aracılığıyla her seferinde 10 implant olmak üzere toplamda 80 implant ağza yerleştirilmiş, 48 saat süreyle ağızda tutularak oluşturulan biyofilmin dekontaminasyonu implantların boyun-orta-apeks ayrı ayrı çalışılmıştır. Çalışmamızda 40 adet SLA ve 40 adet RBM olmak üzere iki farklı yüzeyli implant kullanılmıştır ve 5 grup oluşturulmuştur; Grup 1: Serum Fizyolojik, Grup 2: Hidrojen Peroksit, Grup 3: Klorheksidin Glukonat, Grup 4: Hipokloröz Asit, kontrol grubu ise distile su uygulanan grup olarak düzenlenmiştir. Tüm gruplarda üzerinde biyofilm oluşmuş implantlar bazik fuksin ile boyanmış ve stereo mikroskopta fotoğrafları alınmıştır. Mikroskop görüntüleri IMAGEJ programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda kullanılan tüm ajanlar pamuk pelete emdirilerek 1 dk boyunca uygulanmış, uygulama sonrası tekrar fotoğrafları alınmış ve IMAGEJ programında boyanan alanların yüzde hesabına göre hesaplama yapılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarında; implant yüzeylerinden biyofilm kaldırmada en etkin yöntem olarak diğer gruplara göre ve implantların her 3 bölgesi için de istatistiksel anlamlı olarak Hipokloröz Asit görülmüştür. Öte yandan çalışmamızda kullanılan hiçbir yöntem implant yüzeylerinden biyofilm kaldırmada yüzde yüz etkin bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Intreatment of peri-implantitis, elimination of the factor that causes the disease is the key factor. Peri-implantitis is most likely related to the microbial biofilm. Although most of the researchers use different methods, still there is no concensus method for implant decontamination. The chemical decontamination of the implant surface in addition to mechanical decontamination is proved to be affective in clinical parameters. The present study of us evaluate the efficacy of different chemicals for decontaminating implant surfaces. The microbial biofilm was created by using a personalised appliance including dental implants about 48 hours. One voluntarily person's dental impression was taken and a 1 mm thermoplastico-polimer appliance including 10 dental implants were placed. A total of 80 dental implants were used. The appliance were used for 48 hours and a microbial biofilm was produced and the decontamination of this biofilm on servical-mid-apex of the implants were evaluated. In the present study 40 SLA and 40 RBM dental implants having two different dental surfaces were used and these implants were divided into 5 groups. Group 1: Saline, Group 2: Hydrogen Peroxide, Group 3: Chlorhexidine Gluconate, Group 4: Hypochlorous Acid, Control Group: distilled water. In all groups the dental implant surfaces were painted with basic fuchsin and photograhs were taken using stereomicroscope. The microscope images were evaluated using IMAGEJ software. All agents used in this study were applied 1 minute with a cotton pelete, after the application the photograhs were taken again and by using the IMAGEJ software the percentage of the painted area were calculated. Hypoclorous acid has proved the most effective agent for the reduction of the biofilm on dental implant surfaces among all groups and among all three areas that were studied. However; non of the chemical agents used in the present study have a hundred percent efficacy on decontamination of dental implant surface.