Milletlerarası Özel Hukukun (Kanunlar İhtilafı Hukuku ve Milletlerarası Usul Hukuku bağlamında) insan hakları ile dönüşümü
Transformation of Private International Law (in the context of Conflicts of Law and International Procedural Law) through human rights
  1. Tez No: 761465
  2. Yazar: IŞIL SELİN TEKDOĞAN BAHÇIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada milletlerarası özel hukukun insan haklarının etkisiyle geçirdiği iddia edilen dönüşüm incelenmiştir. Öncelikle, bu iki farklı alanı birbirine yaklaştıran nedenler belirlenmiştir. Milletlerarası özel hukuka özgü nedenler, disiplinin geleneksel amaçları ve insan hakları mülahazalarını da içeren güncellenen amaçlarının irdelenmesi yoluyla tespit edilmiştir. İnsan haklarına özgü nedenler ise bu disipline ait normların statüsünün araştırılmasını gerektirmiştir. İnsan hakları ile milletlerarası özel hukuk arasındaki bağlantı belirlendikten sonra, bu bağlantının etkileri ve sonuçları araştırılmıştır. Bu kapsamda, hâlihazırda milletlerarası özel hukuk kurallarına sızmış insan hakları normlarının izi sürülmüş ve insan haklarını ihlâl etme potansiyeli bulunan milletlerarası özel hukuk araçları belirlenmiştir. Bu belirleme yapılırken, ilgili tüm milletlerarası özel hukuk kurallarının ele alınması amaçlanmamış, insan haklarının milletlerarası özel hukuktaki etkisine ve iddia edilen dönüşüme örnek olarak gösterilebilecek konular tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the impact of human rights on private international law and its (alleged) transformation with this impact are examined. In the first chapter, a determination is made on the reasons for this juxtaposition. The reasons specific to private international law are put forward by analyzing the discipline's both traditional and updated goals, which include human rights considerations. The reasons specific to human rights necessitate the analysis of human rights norms and their status in the hierarchy of norms. Determining the connection between human rights and private international law, the effects and consequences of this connection are studied in the second chapter. In this context, human rights norms that already have affected private international law rules are traced and private international law instruments that have the potential to violate human rights are identified. While making this determination, it is not intended to deal with all relevant private international law rules, but a preference is made on the issues that could be examples of the impact of human rights on private international law and its transformation with this impact.