Hashimoto tiroiditli hastalarda diyetle iyot alımı, üriner iyot atımı ve tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between dietary iodine intake, urinary iodine excretion and thyroid functions in patients with hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 761487
  2. Yazar: ESRA BALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, hashimoto tiroiditli bireylerde diyetle iyot alımı, üriner iyot atımı ve tiroid fonksiyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışma, Ocak-Nisan 2022 tarihleri arasında Beylikdüzü Doktorları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 18-64 yaş arası, 22 erkek ve 50 kadından oluşan hasta grubu ile aynı kliniğe başvuran ancak herhangi bir sağlık problemi olmadığı belirlenen 9 erkek 63 kadının yer aldığı kontrol grubu arasında, 144 birey üzerinde yürütülmüştür. Bireylerle yüz yüze görüşülerek, demografik özellikleri, hastalık bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumları kayıt altına alınmıştır. Bireylerin beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla, 24 saatlik besin tüketim kaydı, ayrıca iyottan zengin besinlerin derlendiği besin tüketim sıklığı formu uygulanmış ve antropometrik ölçümleri usulüne uygun olarak alınmıştır. Bunun yanı sıra vücut yağ kompozisyonu BIA (biyoelektrik impedans analizi) cihazı ile belirlenmiştir. Karşılaştırmalı değerlendirmede hasta ile kontrol grubu arasında yaş değeri p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the relationship between dietary iodine intake, urinary iodine excretion and thyroid functions in individuals with Hashimoto's thyroiditis. The study consisted of a patient group consisting of 22 men and 50 women, aged 18-64 years, who applied to Beylikduzu Doctors Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic between January-April 2022, and a control group consisting of 9 men and 63 women who applied to the same clinic but were found to have no health problems. It was conducted on 144 individuals among the group. Demographic characteristics, disease information, nutritional habits and physical activity status were recorded by interviewing individuals face to face. In order to evaluate the nutritional status of individuals, a 24-hour food consumption record, as well as a food consumption frequency form in which iodine-rich foods were compiled, were applied and anthropometric measurements were duly taken. In addition, body fat composition was determined by BIA (bioelectrical impedance analysis) device. In the comparative evaluation, the age value between the patient and the control group was determined as p0.05).