Sklerodermalı bireylerde üst ekstremite ev egzersizlerinin kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığı, aktivite performansı ve fonksiyonellik üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of upper extremity home exercises on grip stength, joint range of motion, activity performance and functionality in individuals with scleroderma
- Tez No: 761580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT YAPRAK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sklerodermalı bireylerde üst ekstremite ev egzersizlerinin kavrama kuvveti, eklem hareket açıklığı, aktivite performansı ve fonksiyonellik üzerine etkilerini incelemek ve hasta eğitimi ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 55,52±11,54 yıl olan 46 sklerodermalı birey (42 kadın, 4 erkek) dahil edildi. Bireyler randomize şekilde müdahale grubu (n=23) ve kontrol grubu (n=23) olarak ayrıldı. Müdahale grubu, 8 hafta, haftada 5 gün üst ekstremite ev egzersizi uyguladı. Kontrol grubu, hasta eğitimi aldı. Kaba ve ince kavrama kuvveti dinamometre ve pinchmetre ile değerlendirildi. Üst ekstremite eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile değerlendirildi. Aktivite performansı ve memnuniyeti; Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) ile değerlendirildi. Fonksiyonellik; Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), Ellerin Kronik Romatolojik Etkilenimini Değerlendirilme ve Ölçme Skoru Anketi (SACRAH) ve Duruöz El İndeksi (DEİ) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler başlangıçta ve 8 hafta sonunda yapıldı. Bulgular: Tedavi öncesi omuz eksternal rotasyon, önkol pronasyon, parmak pasif total EHA ve KAPÖ dışında gruplar benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effects of upper extremity home exercises on grip strength, joint range of motion, activity performance and functionality in individuals with scleroderma and comparing it with patient education. Method: Fourty-six individuals with scleroderma (42 female, 4 male) with an average age of 55.52±11.54 years were included in the study. Individuals were randomly divided into the intervention group (n=23) and the control group (n=23). Intervention group received upper extremity home exercise 5 days a week for 8 weeks. Control group received patient education program. Dinamometer and pinchmeter was used to evaluate hand grip and pinch strength. Goniometric measurement was used to evaluate upper extremity joint range of motion (ROM). Canadian Occupational Performance Measure (COPM) was used to evaluate activity performance and satisfaction. Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH), Score for Assessment and Quantification of Chronic Rheumatic Affections of the Hands (SACRAH), and Duruöz Hand Index (DHI) was used to evaluate functionality. All evaluations were performed at baseline and at the end of the 8th week. Results: Before treatment, the groups were similar except for shoulder external rotation, forearm pronation, fingers passive total ROM and COPM (p>0,05).