Polimer ahşap kompozitlerin mobilya kenar bantlarının performans özelliklerine etkisi
The effect of wood-polymer composites onto performance properties of furniture edge bands
- Tez No: 761609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ahşabın işlenmesiyle yan ürün olarak elde edilen talaş, ağaç tozu ve fiber formdaki ürünlerin polimer yapısına uygun yöntemlerle plastiğin yapısına eklenmesi ile Ahşap Polimer Kompozitler (WPC) olarak isimlendirilen bir ürün grubu ortaya çıkmaktadır. Polimer ve ağacın her birinin ayrı ayrı gösterdiği performansla kıyaslandığında çok daha üstün özelliklerle karşılaşılmaktadır. Bununla birlikte WPC'ler düşük yoğunlukta oldukları için hafiflikleri, düşük maliyetleri ve atık maddelerin tekrar değerlendirilmeleri açısından çevreci bir ürün olarak karışımıza çıkmaktadır. WPC'ler ilk olarak 1980'li yıllarda ABD de ticarileşmeye ve hayatımıza girmeye başlamışlardır. Ticarileşmeye başladığı ilk zamanlardan itibaren dış ortam (outdoor) uygulamalarıyla hayatımıza giren WPC'ler, çit, havuz kenarı döşemesi, veranda ve bahçe mobilyaları gibi uygulamalarda kullanılarak ahşaptan üretilen ürünlerdeki nispeten zayıf dayanıklılık özellikleri zaman içerisinde iyileşmiştir. Bununla birlikte atık olarak çıkan malzemelerden geri dönüştürülerek üretildikleri için çevreci yönleri ile de ön plana çıkmıştır. Bu çalışmada WPC'lerin mobilya kenar bandı olarak üretilmeleri ve ihtiyaca uygunluk ya da ihtiyacı karşılama özellikleri incelenmiştir. Plastiğin yapısına farklı tip ve şekildeki ahşap kaynaklı dolguların ilave edilmesiyle elde edilen WPC'lerin üretim süreçlerindeki şartların belirlenmesi ve renk, yapışma kuvvetleri ve yüzey çizilme direnci gibi mobilya kenar bantları için öncelikli özelliklerin ayrıca yoğunluk değerleri, termal özellikleri ve maliyet gibi özellikler açısından incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar üretime uygunluk ve uygulanabilirlik özellikleri açısından ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the addition of sawdust, wood dust, and fiber-form products acquired as by-products of processing wood to the plastic structure using methods suitable for the polymer structure, a product category known as Wood Polymer Composites (WPC) emerges. When compared to the performance of each of the polymer and wood separately, WPCs shows much superior properties. WPCs, on the other hand, are an environmentally benign product due to their lightness, low cost, and ability to recycle waste materials due to their low density. In the 1980s, WPCs began to be popularized and used in the United States. WPCs, which have been utilized in applications like as fences, poolside flooring, patio and garden furniture since their commercialization, have improved the comparatively weak durability features of products made of wood over time. However, because they are made from waste materials, they have gained prominence for their environmentalist qualities. The use of WPCs as furniture edge bands was investigated in this study, as well as their appropriateness or capacity to meet the needs. The conditions in the production processes of WPCs obtained by adding various types and shapes of wood-based fillers to the plastic's structure, as well as priority properties for furniture edge bands such as color, adhesion forces, and surface scratch resistance, were investigated in terms of density values, thermal properties, and cost. The findings were given in terms of production suitability and applicability.