10 kw'lık çatı tipi fotovoltaik bir sistemin modellenmesi ve gerçek üretim verileri ile karşılaştırılması
Modeling of a 10 kw rooftop photovoltaic system and comparison with real production data
- Tez No: 761620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesinde bulanan bir okul yemekhane çatısı üzerine kurulmuş olan 10 kWp kurulu güce sahip bir fotovoltaik sistem, PVsyst V7.1.0 DEMO yazılımı ve PVSOL Premium 2022 DEMO yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Sistemin gerçek elektrik üretim verileri ile kullanılan yazılımlardan hesaplanan üretim verileri karşılaştırılmıştır. 2021 yılı için bu fotovoltaik sistemin gerçek toplam elektrik üretim değeri 12 473 kWh olarak belirlenirken, bu değer PVsyst yazılımı kullanarak 12 912 kWh ve PVSOL yazılımı kullanarak 13 556 kWh olarak elde edilmiştir. PVsyst yazılımı ile tahmin edilen üretim değeri ile gerçek üretim değeri arasında % 3,40 fark oluşurken, PVSOL ile yapılan simülasyon sonucu tahmin edilen üretim değeri ile sistemin gerçek üretim değeri arasında %7,99 fark oluştuğu belirlenmiştir. Sistemin PVSOL Premium 2022 DEMO yazılımı kullanılarak yapılan analiz sonuçları ile PVsyst V7.1.0 DEMO yazılımından elde edilen sonuçlar karşılaştırıldığında iki farlı simülasyon yazılımı ile yapılan üretim tahminlerinden PVsyst yazılımının gerçek üretim değerine daha yakın sonuçlar verdiği görülmüştür. Her iki yazılımda da fotovoltaik sistemin 2021 yılında ürettiği gerçek elektrik değerinden daha fazla üretim değeri öngörülmüştür. Ayrıca bu çalışmada yazılımlardan elde edilen sonuçlar ile gerçek üretim verileri arasındaki farklılıkların nedenleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a photovoltaic system with an installed power of 10 kWp, which was built on the roof of a school cafeteria in Gümüşhacıköy district of Amasya, was modeled using the PVsyst V7.1.0 DEMO software and PVSOL Premium 2022 DEMO software. The real-life data of the system and the production data calculated from the software used were compared. While the actual total electricity production data of this photovoltaic system for 2021 was determined as 12 473 kWh, this value was obtained as 12 912 kWh using PVsyst software and 13 556 kWh using PVSOL software. While there was a 3.40% difference between the estimated production value and the actual production value with the PVsyst software, it was determined that there was a 7.99% difference between the estimated production value and the actual production value of the system as a result of the simulation made with PVSOL. In addition, the analysis results of the system using the PVSOL Premium 2022 DEMO software were compared with the results obtained from the PVsyst V7.1.0 DEMO software. From the production estimates made with two different simulation software, it was seen that the PVsyst software gave results closer to the real-life data. In both software, the production value is more than the real electricity produced by the photovoltaic system in 2021. In addition, the reasons for the differences between the results obtained from the software and the real-life data are discussed.