Kula (Manisa) yöresi bazaltik cüruflarının çatı izolasyon malzemesi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of Kula (Manisa) region vesicular basalts as roof insulation material
- Tez No: 131021
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYFİ KULAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
MANİSA (KULA) YÖRESİ BAZALTİK CÜRUFLARININ ÇATI İZOLASYON MALZEMESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Kağan ATÂSOY ÖZ Ülkemizde 2001 yılı verilerine göre, tüketilen enerji yaklaşık olarak 75 milyar kW/h'tir. (D. t E, Enerji İstatistikleri, 2001). Yine aynı verilere göre, yaklaşık olarak bu rakamın, 20 milyar kW/h'i konutların ve işyerlerinin ısıtılmasında kullanılmaktadır. Bu tüketilen enerjide sağlanacak olan %1'lik bir tasarruf ise, 200 milyar kW/h 'e eş olacaktır. Bu rakamda, ülkemizde bulunan bir çok santralin yıllık enerji üretim miktarının üstündedir. Enerji'de dışa bağımlı bir ülke konumunda olduğumuzdan %0,1 veya % 1'lik bir enerji tasarrufu bile, ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Ülkemizde, özellikle İç ve Doğu Anadolu, Güneydoğu hem volkanik malzeme açısından zengin (pomza, volkanik cüruf, tüfit vs;) hem de kış koşullarının çetin geçmesi nedeniyle konutlarda yakıt tüketimi fazladır. Bu iki nedenle, volkanik cürufların doğal ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, birim ağırlığı düşük ve gözeneklilik miktarı yüksek Kula (Manisa) volkanik cürufunun çatı yalıtımında kullanım olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Volkanik cürufun hem doğal, hem de bağlayıcı çimento ve alçı ile oluşturulan kalıplar şeklinde kullanımı üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Cürufların doğal halleri ve hazırlanan kalıp örneklerin fiziki, mekanik ve termal özellikleri incelenmiştir. Malzemelerin ısı iletkenlik katsayıları ölçülmüş ve yalıtım yetenekleri belirlenmiştir. Ölçüm sonucu elde edilen verilere göre, malzemelerin, Türkiye'nin farklı iklim bölgeleri için, çatı örtüsü üzerinde gerekli kalınlık miktarları hesaplanarak, hazırlanan örnekler ile piyasada bulunan diğer yalıtım malzemelerinin maliyetleri kıyaslanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Isı yalıtımı, ısı iletkenlik katsayısı, izolasyon malzemesi, doğal cüruf, hafif yapı malzemesi. Danışman: Prof. Dr. Seyfı KULAKSIZ, Hacettepe Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü, Maden İşletme Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF KULA (MANİSA) REGION VESICULAR BASALT AS ROOF INSULATION MATERIAL Kağan ATASOY ABSTRACT The energy consumption of Turkey, according to the 2001 government statistics, was approximately 75 billion kVWh. According to the same data, nearly 20 billion kVWh of total energy had been consumed in the heat demand of the public houses and firms. A 1 % pereent saving in this consumption is equal to 200 million kW/h. This number is much more than the annual production capacity of some powerhouses in Turkey. Because of, a enörgy dependent country, a 0,1% or 1 % energy savings supply vital utility to our economy. In our country, especially Middle and East Anatolian, Southeastern both, are rich for volcanic materials (pumice, volcanic cinder, tuffite) and also, the energy consumption are much higher because of the hard winter climatic conditions. For these two reasons, the use of volcanic raw as natural insulation material was aimed. In this study, the usage of Kula (Manisa) volcanic vesicular basalt, which have lower unit weight and high porosity in roof insulation was put forward. Both, the natural applications of vesicular basalt and forms, that were built up by binding agents of cement and gypsum was studied. The physical, mechanical and thermal properties of basalt and forms were investigated. The thermal conductivity constants of the insulation materials were measured and the insulation capacities were detşrmined. The necessary thickness of materials on the roof table, for different climate regions of Turkey by the help of this constant were measured. In addition to this, the costs were compared to the other materials, which popular in market. KEYWORDS: Heat insulation, thermal conductivity constant, insulation materials, vesicular basalt, lightweight construction materials. Supervisor: Prof.Dr.Seyfı KULAKSIZ, Hacettepe University, Department of Mining Engineering, Mining Division. 'Jh