Çankırı kent ormanında toprak özelliklerine bağlı olarak çölleşme eğiliminin değerlendirilmesi
Evaluation of desertification tendency based on soil characteristics in çankiri urban forest
  1. Tez No: 761643
  2. Yazar: NURSİMA TETİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Kent ormanları hem rekreasyonel faaliyetlerin yürütüldüğü hem de kent çevresindeki doğal kaynakların çevresel etkilerinin incelenebildiği alanlardır. Çankırı ili Kenbağ ilçesinde bulunan Çankırı Kent ormanında yürütülen bu çalışmada rekreasyonel faaliyetlerin gerçekleştirildiği bu tip alanlarda toprak özelliklerine bağlı olarak çölleşme eğilimi değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 22 ha büyüklüğüne sahip çalışma alanında 30 farklı noktada toprak örneklemesi yapılmış eş zamanlı olarak çölleşme etüt formları doldurulmuştur. Toprak örneklerinde hacim ağırlığı, tektür tayini, kireç içeriği, toprak reaksiyonu ve organik madde içeriği tespit edilmiştir. Çölleşme riski ve çevresel duyarlı alan (ÇDA) tipi hassaslık skorları DIS4ME (Desertification Indicator System for Mediterranean Europe) modeli kullanılarak hesaplanmıştır. DIS4ME sistemi kullanılarak elde edilen verilere göre çölleşme riski en düşük 2,26 ile düşük risk, en yüksek 5,14 ile orta risk grubunda yer almaktadır. Alanda rekreasyonel faaliyetlerin daha sık gerçekleştirildiği yürüme yolları ve seyir terası etrafında bulunan örnekleme noktalarında risk daha yüksek hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban forests are areas where recreational activities are carried out and the environmental effects of the surrounding natural resources can be examined.In this study, which was carried out in the Çankırı urban forest in the Kenbağ district of Çankırı province, it was aimed to evaluate the desertification tendency depending on the soil characteristics in these types of areas where recreational activities are carried out. Soil sampling was done at 30 different points in the study area with a size of 22 ha and desertification survey forms were filled simultaneously. Volume weight, uniformity determination, lime content, soil reaction and organic matter content were determined in soil samples. Desertification risk and environmental sensitive area (CSA) type sensitivity scores were calculated using the DIS4ME (Desertification Indicator System for Mediterranean Europe) model. According to the data obtained using the DIS4ME system, the risk of desertification is in the low risk group with the lowest 2.26 and the medium risk group with the highest 5.14. The risk was calculated to be higher in the sampling points located around the walking paths and the viewing terrace where recreational activities are carried out more frequently in the area.