Hercai menekşenin (Viola tricolor) gelişim ve kalite parametreleri üzerine farklı konsantrasyonlardaki akvaryum suyunun etkisi
The impact of aquarium water at different concentrations on growth and quality parameters of pansies (Viola tricolor)
- Tez No: 703715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada kent parklarındaki göl ve göletlerden elde edilecek balık gübresinin, park ve diğer yeşil alanlarda kullanım olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla hercai menekşe (Viola tricolor L.) bitkisi ve Japon balıklarından (Carassius auratus L.) oluşan düzenek, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi'nde laboratuvar ortamında test edilmiştir. Hercai menekşe fideleri, 3/1 oranında torf + perlit karışımından oluşan 0,5 L'lik saksılara aktarılmıştır. Ağırlıkları ve boyları yaklaşık olarak aynı olacak şekilde seçilen 10 adet Japon balığı ise 50 L hacimdeki cam akvaryumda yetiştirilmiştir. Denemede akvaryum suyundan doğrudan elde edilen balık gübresi 7 farklı düzeyde (%0, %10, %20, %40, %60, %80 ve %100) NPK gübreli kontrol ortamı ile karşılaştırılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmanın sonunda hercai menekşe bitkisinin estetik görünüm puanı, çiçek sayısı, bitki boyu, bitki yaş ve kuru ağırlığı bakımından akvaryum suyu kullanılan bitkiler ile kontrol bitkilerinin arasındaki farklılıklar istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Ayrıca bitki besin elementlerinden azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), bakır (Cu) ve manganez (Mn) bakımından akvaryum suyu kullanılan bitkiler ile kontrol bitkileri arasında istatistiki anlamda önemli farklılıklar bulunmasına karşın, çinko (Zn) bakımından aralarında önemli bir farklılık saptanmamıştır. Akvaryum suyu miktarına bağlı olarak menekşe bitkisinin kalite ve gelişim parametrelerinin arttığı rapor edilmiştir. Sonuç olarak, içinde balıkların bulunduğu göl ve göletlerden hazırlanacak düzenek ile menekşe ve benzeri bitkiler için parkların kendi organik gübrelerini elde edebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using fish manure to be obtained from lakes and ponds in urban parks in parks and green areas were investigated. For this purpose, the set up consisting of wild pansy (Viola tricolor L.) plant and goldfish (Carassius auratus L.) was tested in laboratory environment at Çankırı Karatekin University, Faculty of Forestry. Wild pansy seedlings were transferred to 0.5 L pots consisting of a 3/1 ratio of peat + perlite mixture. 10 goldfish, whose weights and heights were approximately the same, were grown in a glass aquarium with a volume of 50 liters. In the experiment, the fish fertilizer obtained directly from the aquarium water was compared with the control medium with NPK fertilizer at 7 different levels (0%, 10%, 20%, 40%, 60%, 80% and 100%). The experiment was carried out according to the randomized plot design with 4 replications. At the end of the study, the differences between the plants using aquarium water and the control plants in terms of aesthetic appearance score, number of flowers, plant height, plant fresh and dry weight of the wild pansy plant were found to be statistically significant. In addition, the plant nutrients nitrogen (N), phosphorus (P), potassium (K), calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe), copper (Cu) and manganese (Mn) are controlled by plants using aquarium water. The differences between the plants were found to be statistically significant. However, there was no statistical difference between them in terms of zinc (Zn). It has been reported that the quality and growth parameters of the violet plant increase depending on the amount of aquarium water. In conclusion, it is estimated that the parks will be able to obtain their own organic fertilizers for wild pansy and similar plant with the mechanism to be prepared from the lakes and ponds in which the fish are found.