Endüstriyel tekstil atıksuyunun EC, ozon ve EC/ ozon hibrit sistemleri ile arıtılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the treatability of industrial textile wastewater with EC, ozone and EC/ ozone hybrid systems
- Tez No: 761647
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYHAN ŞENGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tekstil endüstrisinden kaynaklanan atık sular yüksek konsantrasyonda organik ve inorganik kimyasallar içerir. Oldukça kuvvetli kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ), renk, biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ) ve askıda katı madde (AKM) kirletici özelliklerine sahiptir. Tekstil atık sularının arıtılmasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik olmak üzere birçok yöntem kullanılmakta ve yeni yöntemler halen araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ozon ve elektrokoagülasyon arıtma yöntemlerini ayrı ayrı ve hibrit bir şekilde laboratuvar ölçeğinde tekstil endüstrisi atık sularını, KOİ ve renk giderimi yönünden araştırmak ve karşılaştırmaktır. Bu çalışmada tekstil endüstrisinden alınan ham atık su numunesinin başlangıç KOİ değeri; 1256 mg/L ve pH 3,86 ölçülmüştür. Elektrokoagülasyon (EC) yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen arıtım ile KOİ ve rengin giderimi için, pH, iletkenlik (NaCl miktarı), akım ve reaksiyon süresi incelenmiştir. KOİ ve renk giderimi için optimum koşullar pH 5, 10 dakika, 1g/L NaCl ve 0,25 A olarak bulunmuştur. Bu şartlarda KOİ giderimi %47, renk giderimi ise 436 nm'de %80 525nm'de %98 620nm'de %99 olarak tespit edilmiştir. Ozon (O3) ile arıtımda pH, O3 dozu ve reaksiyon süresi çalışılmıştır. Bu yöntem ile arıtımda ise; ham su pH'ını değiştirmeden, 2400 mg/L O3 dozu ve 180 dakika optimum olarak tespit edilmiştir. Bu şartlarda KOİ giderimi %53, renk giderimi ise 436 nm'de %97 525nm'de %99 620nm'de %99 olarak tespit edilmiştir. EC+O3 prosesinde belirlenen optimum pH 3, 1800 mg/L O3, 1g/L NaCl şartları neticesinde KOİ giderimi %83, renk giderimi ise 436 nm'de %94 525nm'de %96 620nm'de %97 olarak tespit edilmiştir. ECO3 yönteminde ise 75 dakika ve pH 5 şartlarında KOİ giderimi %61, renk giderimi ise 436 nm'de %98 525nm'de %99 620nm'de %99 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Wastewater from the textile industry contains high concentrations of organic and inorganic chemicals. It has very strong COD, Color, BOD, and suspended solid pollutant properties. Many methods, including physical, chemical, and biological, are used in the treatment of textile wastewater and new methods are still being researched. The aim of this study is to investigate and compare the ozone and electrocoagulation treatment methods separately and in a hybrid way in laboratory scale textile industry wastewater in terms of COD and color removal. In this study, the initial COD value of the raw wastewater sample taken from the textile industry; It measured 1256 mg/L and pH 3.86. pH, conductivity (NaCl amount), current and reaction time were investigated for the removal of COD and color by purification using the electrocoagulation (EC) method. The optimum conditions for COD and color removal were found to be pH 5, 10 minutes, 1g/L NaCl and 0.25 A. Under these conditions, the COD removal was 47%, the color removal was 80% at 436 nm, 98% at 525nm, and 99% at 620nm. In the treatment with ozone (O3), pH, O3 dose and reaction time were studied. In purification with this method; 2400 mg/L O3 dose and 180 minutes were determined as optimum without changing the raw water pH. Under these conditions, the COD removal was 53%, the color removal was 97% at 436 nm, 99% at 525nm, and 99% at 620nm. As a result of the optimum pH 3, 1800 mg/L O3, 1g/L NaCl conditions determined in the EC+O3 process, the COD removal was 83%, the color removal was 94% at 436 nm, 96% at 525nm, and 97% at 620nm. In the ECO3 method, on the other hand, in 75 minutes and pH 5 conditions, the removal of COD was 61% and the color removal was 98% at 436 nm, 99% at 525 nm and 99% at 620 nm.