Endüstriyel atıksu arıtımında mikroalg kullanımı
Use of microalgae in industrial wastewater treatment
- Tez No: 537196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÖKNUR ŞİŞMAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı, mikroalglerden yararlanılarak endüstriyel atıksu (tekstil endüstrisi atıksuyu) arıtımı araştırılması ve arıtma veriminin belirlenmesidir. Bu amaçla, tekstil endüstrisi atıksuyunun yeşil mikroalg Oocystis solitaria Wittrock, (1879) türünün büyümesi üzerine olan etkisi, klorofil tabanlı (Chl a ve Chl b) incelenmiştir.Tekstil atıksuyunun NO2-N, NO3-N, PO4-P, KOI parametrelerinin mikroalg kullanılarak giderimi verimi araştırılmış ve beraberinde pH, Ç.O, sıcaklık, tuzluluk, iletkenlik paremetreleri takip edilmiştir. Çalışmada kullanılan türü Oocystis solitaria Wittrock, (1879), Ege Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü, Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı, Ekoteknoloji laboratuvarı mikroalg kolleksiyonundan temin edilmiştir. Çalışmalar, Aydın Söke'de bulunan tekstil atıksu arıtma tesisinin iki farklı noktasından (aktif çamur çıkış, çıkış) alınan örneklerle ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; tekstil endüstrisi atıksuyunda yetiştirilen O.solitaria biyokütle verimi, 10 ve 6 günlük çalışma grupları için sırasıyla; K(kontrol) %533-%92, Ç(çıkış) %151-%131 ve A.Ç.Ç (aktif çamur çıkış) %565-%348 olarak elde edilmiştir. Atıksu N, P, KOI giderim verimleri sırasıyla; NO2 %67-72, NO3 %28-45, PO4 %85-90, KOİ %97-98 olarak elde edilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasıyla, O. solitaria türünün tekstil atıksuyunun fikoremediasyonu için yüksek potansiyeli olduğu tespit edilmiş ve dahası, tekstil atıksuyunun O. solitaria türünün kültüre edilmesindeki kullanım potansiyeli ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the treatment of industrial wastewater (textile industry wastewater) by using microalgae and to determine the treatment efficiency. For this purpose, the effect of textile industry wastewater on the growth of green microalgae Oocystis solitaria Wittrock, (1879) was investigated by chlorophyll-based (Chl a and Chl b). The efficiency of removal of NO2-N, NO3-N, PO4-P, COD parameters by using microalgae was investigated and the pH, temperature, salinity, conductivity parameters were followed. O. solitaria Wittrock, (1879), which is used in the study, was obtained from the microalgae collection of Ecotechnology Laboratory at Department of Marine–Inland Waters Sciences and Technology,Fisheries Faculty, Ege University. The studies were carried out with the samples taken from two different points of the textile wastewater treatment plant in Aydın Söke (active sludge effluent, effluent). According to the results obtained; O.solitaria biomass yield grown in the textile industry wastewater, respectively, for trial groups 10 and 6 days; 533- 92%C (control), 151-134% E (effluent) and 565-348% ASE (active sludge effluent). Wastewater removal efficiencies of N, P, COD respectively; % 67-72NO2, 28- 45% NO3, 85-90% PO4, 97-98% COD was obtained. With this study, it was determined that O. solitaria species had a high potential for the phycoremediation of textile wastewater and, moreover, the potential for the use of textile wastewater to cultivate O. solitaria species.