Çaparkayı (Çankırı) köyü ağaçlandırma sahalarında tür seçimine yönelik toprak özelliklerinin belirlenmesi
Determination of soil characteristics for species selection in Çaparkayı (Çankırı) village afforestation
- Tez No: 761649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Yarı-kurak özellik gösteren Çankırı-Şabanözü Çaparkayı Köyünde yürütülecek olan bu çalışmada, ağaçlandırma yapılmadan önce alanın toprak özelliklerinin incelenerek alana adapte olabilecek ve yetiştirme ortamına uygun türlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu türleri belirlerken toprak özelliklerinin bilinmesi tür seçimi açısından önem arz etmektedir. Çalışma alanı yaklaşık olarak 10ha olarak belirlenmiştir ve 2 adet toprak profili açılmıştır bu profilerde yapılan analizler sonucunda çalışma alanı toprakları orta tekstürlü ve granülerstürktüre sahiptir. Sahasının geneli %>50 taşlı bir yapı göstermektedir. Kireçlilik% 2,23-4,94 arasında olup toprak genel olarak az ve orta kireçli özellik göstermektedir.pH derecesi 2,25-7,40 arasındadır ve hafif alkalik özellik göstermektedir. Organik madde miktarı % 4,79-7,33 arasındadır ve organik madde bakımından zayıftır. Yapılan analizlere göre topraklar tuzsuz özelliğe sahiptir.Ağaçlandırma çalışmalarına söz konusu alanlar erozyona maruz kalabilecek alanlar olduğundan dolayı alanın mevcut bitki topluluğu korunacaktır ve alana adapte olmuş ve çevre alanlarda bulunan ırklardan faydalanılarak başarıyı olumlu yönde etkileyecek olan kuşburnu, badem ve akasya türlerinin alanda daha önceden bulunduğu tespit edilmiştir ve aynı türler üzerinden ağaçlandırma çalışması yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, which will be carried out in Çankırı-ŞabanözüÇaparkayı Village, which has semi-arid characteristics, it is aimed to determine the species that can adapt to the area and suitable for the growing environment by examining the soil characteristics of the area before afforestation. When determining these species, knowing the soil properties is important in terms of species selection. The study area has been determined as approximately 10ha and 2 soil profiles have been opened. As a result of the analyzes made in these profiles, the soils of the study area have medium texture and granular structure. The general area shows a >50% stony structure. The calcification is between 2.23-4.94% and the soil generally shows little or medium calcareous properties. The pH level is between 2.25-7.40 and it shows slightly alkaline properties. The amount of organic matter is between 4.79-7.33% and it is weak in terms of organic matter. According to the analysis, the soils have salt-free properties. Since the areas in question are areas that can be exposed to erosion, the existing plant community of the area will be protected and it has been determined that rosehip, almond and acacia species, which will affect the success positively, have been found in the area beforehand, and afforestation will be carried out on the same species.