Caulerpa racemosa var. cylindracea'den sıvı alg gübre eldesi ve bazı ticari öneme sahip tohumlar üzerine biyokimyasal etkileri
Production of liquid seaweed fertiliser from Caulerpa racemosa var. cylindracea and its biochemical effects on the commercial seeds
- Tez No: 276474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÇAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Eylül ve Mart aylarında toplanan Caulerpa racemosa var. cylindracea'den (Sonder) Verlaque, Huisman, et Boudouresque (Caulerpales, Chlorophyta) elde edilen sıvı alg gübresinin, farklı konsantrasyonlarında yetiştirilen börülce, fasulye, mısır ve pirinç tohumlarının büyüme parametrelerine ve antioksidan enzim aktivitelerine olan etkisini içermektedir.1991'den bu yana Akdeniz'de yayılımcı özelliğini sürdürmesinden dolayı Caulerpa racemosa var. cylindracea biyolojik kirliliğe neden olmaktadır. Bu çalışma, Ege kıyılarında yayılım etkisi gösteren Caulerpa racemosa var. cylindracea biyokütlesinden elde edilen özütlerin alg gübresi olarak değerlendirilerek organik tarımda alternatif bir yöntem sağlamayı amaçlamıştır.Eylül ayında toplanarak elde edilen sıvı alg gübresinin farklı konsantrasyonlarda yetiştirilmiş börülce tohumlarının kök ve gövde uzunluğunda artış gözlenmiştir. Özütte bekletilerek yetiştirilen börülce tohumlarında artan katalaz (CAT), askorbat peroksidaz (APX), alfa amilaz aktiviteleri ve klorofil-a,b düzeyleri gözlenmiştir.Buna karşın mart ayında toplanarak elde edilen sıvı alg gübresi börülce tohumlarında olumsuz etki göstermiştir. Mart ayı deney grubuyla karşılaştırıldığında, mısır tohumlarının suda bekletilip eylül ayı sıvı gübresiyle yetiştirilmesi daha pozitif sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the effect of the different diluted Caulerpa racemosa var. cylindracea extract as a seaweed fertiliser which collected September and March on the growth and antioxidant system of cowpea, bean, corn and rice seedlings were studied.Caulerpa racemosa var. cylindracea is a biological pollution in the Mediterranean Sea because of its invasive character since 1991. The present study proposes an alternative evaluation of invader biomass of Caulerpa racemosa var. cylindracea in Aegean Sea as seaweed fertiliser in organic agriculture.Root and shoot lengths of V. sinensis (in September season) were observed higher than control group when applied seaweed extracts. Raising positive responses including catalase (CAT), ascorbate peroxidase (APX), alpha amylase activities and chlorophyll-a, b levels were observed at extract soaked-water treated V. sinensis seedlings. In contrast, the negative effect was observed in March season seaweed fertiliser on V. sinensis seedlings. When compared to the march with september season seaweed fertiliser, better effect was observed on Z. mays seedlings on September season. In september season, seaweed fertiliser induced to increase in antioxidant enzyme activities, on the other hand, malondialdehyde levels decreased in the shoots of P. vulgaris. Under these positive results, Caulerpa racemosa var. cylindracea extract might be used as an antioxidant supplement for seedlings as an alternative product in organic agriculture.