Venöz tromboembolizm gelişen pediatrik kronik böbrek yetmezliği olgularında antikoagülan tedaviler ve sonuçların retrospektif değerlendirilmesi
In pediatric chronic renal failure cases with venous thromboembolismanticoagulant treatments and retrospective evaluation of results
  1. Tez No: 761654
  2. Yazar: FIRUZA DAMIRKHANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURCU BELEN APAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle takip edilen pediatrik hastalar hem tromboembolizm, hem de kanama riski açısından yüksek risk taşıyan hastalardır. Hemodiyaliz (HD) programında olan kronik böbrek yetmezliği olgularının hem tromboza hem kanamaya yatkın olması, tromboz durumunda sıklıkla kullanılan antikoagülanların böbrekten metabolize edilmesi nedeniyle doz ayarlamalarında güçlüklerle karşılaşılması bu vakaların izlemini güçleştirmektedir. Bu hastalarda kullanılan farklı kurumsal protokoller bulunmasına rağmen, bu hastalarda optimal tromboz tedavisi konusunda netlik bulunmamaktadır. Amaç Kronik böbrek yetmezliği ve venöz tromboembolizm birlikteliği olan pediatrik olgularda tromboz tedavisi ve sonuçlarının retrospektif değerlendirilmesidir. Yöntem Bu çalışmada 2000- 2020 yılları arasında hastanemizde takip edilen glomerüler filtrasyon hızı
Özet (Çeviri)
Introduction Chronic renal failure (CRF) is associated with increased risk of bleeding and thromboembolism in pediatric patients. Hemostatic imbalance and impaired renal metabolism of low molecular weight heparins (enoxoparin) in pediatric CRF patients with venous thromboembolism, hinder appropriate dose determination and follow up of due to the increased risk of bleeding. Despite differences in management protocols among institutions, guidelines regarding optimal thrombosis management are still unavailable. Aim In this study, we retrospectively evaluated treatment modalities and outcomes in pediatric patients with chronic kidney failure and venous thromboembolism. Method Patients aged 0-18 years with chronic renal failure ( estimated glomerular filtration rate