Sivas ili cumhuriyet üniversitesi tip fakültesi numune ve sosyal sigortalari kurumu hastanelerinde çalişan hemşirelerin intra venöz (damar içi) sivi tedavisine ilişkin bilgi ve uygulamalari
The knowledge and practice related to the intravenous fluid theraph of the nurses working at the hospital of the medical faculty in cumhuriyet university, numune hastanesi and sosyal sigortalar kurumu hastanesi in sivas
- Tez No: 100
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma Sivas C. Ü. Tıp Fakültesi, Numune ve Sosyal Sigortalar Kurumu Hastahanelerinde çalışan hemşirelerin intravenöz (da mar içi) sıvı tedavisine ilişkin bilgi ve uygulamalarını saptamak amacıyla, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak, anket formu kullanılmıştır (Ek :1) Anket araştırıcı ve iki anketör tarafından uygulanmıştır. Anket formunun uygulandığı hastahanelerin tüm kliniklerinde çalışan Sağlık Meslek Lisesi mezunu 91 hemşirenin hepsi örneğe alın mıştır. Yüzdelik ve Ki-Kare önemlilik testi Be değerlendirilen sonuç lara göre : - Örneği oluşturan hemşirelerin konuya ilişkin bilgilerinin yetersiz olduğu, - Ankette bağımsız değişken olarak yer alan; a) Hemşirelerin çalışma süreleri b) Çalıştıkları servisler ç) Hemşirelik Esasları Dersini hemşire öğretmenden al manın bilgilerini fazla etkilemediği anlaşılmıştır.84 Ayrıca, araştırmaya alınan hemşirelerin çoğu sıvı tedavisi ko nusunda bilgi ihtiyaçları olduğunu, çoğu bu ihtiyaçlarını eğitici hemşire den bilgi alarak karşılamak istediklerini belirtmişlerdir. Yarıya yakın kıs- mıda sıvı tedavisini engelleyen faktörlerin olmadığını, faktörlerin olduğu nu savunanların çoğunluğu ise bu faktörlerin neler olabileceği ile ügili soruya açıklama getirmemişlerdir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda görev içi eğitim ve ya kın denetim önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned as dsscriptifefe to determine the knowledge and practice related to the intravenous fluid therapy of the nurses working at the hospitals of the Medical Faculty »Cumhuriyet University, Numune Hastanesi and Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi in Sivas. A questionnaire was used as a data collecting method, and it was applied'searcher and two data. collectors. We: sampled a>'l of 91 nurses who gere graguate form professional Health iysee and who were working at the hospitals where ffifS* questionnaire was applied. CM -Square test and percentage (%) were used in evaluation of the results. \ a) The knowledge of all the nurses was inadequate b) İt was understood that the period of working of the nurses, the clinics where they worKeW, and their learning the lesson called Fundamentals of Nursing? from a-nursing teacher, had no effect on their Knowledge. In addition the most of nurses said that they needed knowledge a bout the fluid therapy andi at the same time they said that they wanted to meet it with the knowledge given by an instructor nurse.86 Aproximately the half of them indicated that there were not any factors preventing the fluid therapy. Those defending its apposite could not explain them either. According to these results in-service education and close control were proposed.