Damage detection of laminated composite structures using inverse finite element method
Lamine kompozit yapılarda ters sonlu elemanlar yöntemi ile hasar tespiti
- Tez No: 761677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KEFAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Son yıllarda, ağırlıklı en küçük kareler fonksiyonelinin minimizasyonuna dayalı bir yöntem olan ters sonlu elemanlar metodu (iFEM), yapısal sağlık izleme alanında bir devrim yaratmıştır. Bu yaklaşım, problem alanı üzerindeki yer değiştirme alanının isabetli bir biçimde tam saha yeniden yapılandırmasına imkân tanımasından dolayı hasar tespiti için uygundur. Bu çalışma, iFEM'in direkt sonlu elemanlar yöntemi ile yüksek doğrulukla elde edilmiş yerleşik gerinim verilerini kullanarak şekil algılama ve hasar tespiti üzerine odaklanmaktadır. Burada dört kenarlı ters düzlem elemanları ve dört kenarlı ters kabuk elemanları (iQS4) kullanılmıştır. iFEM kullanılarak elde edilen alan değişkenleri ile eşdeğer von Mises gerinimleri hesaplanmış ve sonrasında hasar endeksi tanımlanarak yapıdaki hasarın varlığı ve boyutuna ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Ek olarak, hassaslaştırılmış zikzak teorisini (RZT) iFEM algoritması içerisinde kullanarak lamine kompozitlerde kalınlık boyunca hasar tespiti için yeni bir strateji tanıtılmıştır. Bu analizler sonucunda ters analiz algoritması, problem alanında ve katmanlı malzemelerin kalınlıkları yönünde hasarlı bölgelerin tespitini, hasarın konum ve şekli açısından, isabetli bir şekilde yapabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, structural health monitoring (SHM) has been revolutionized with the advent of an inverse method based on the minimization of a weighted least squares functional, known as inverse finite element method (iFEM). This approach is suitable for detection of damage, thanks to its ability in accurate full-field reconstruction of the displacement field over the problem domain. This study focuses on the application of iFEM for shape sensing and damage detection in various case studies, using numerically generated in-situ strain data via high fidelity forward finite element modeling (FEM). The study is conducted utilizing quadrilateral inverse-plane, and quadrilateral inverse-shell elements (iQS4). By utilizing the field variable achieved via the iFEM, equivalent von Mises strains are computed, after that, through definition of a damage index, the health of the structure is evaluated in terms of the presence of damage as well as its extent. Additionally, a new strategy is introduced for detection of the through-the-thickness damage in laminated composite materials by incorporating refined zigzag theory (RZT) in the iFEM algorithm. As a result of these analyses, the inverse algorithm shows its efficiency in detecting flawed regions over the problem domain and through the thickness of layered materials, both in terms of the location of the damage as well as its morphology.