İnvaziv kan basıncı ölçmek için intraarterial kanülasyon uygulaması sırasında kullanılan farklı yıkama solüsyonlarının arterial kan basıncı üzerine etkisinin doppler ultrasonografi ile araştırılması
Investigation of the effect of different flush solutions used during intraarterial canulation to measure invasive blood pressure on arterial blood pressure by doppler ultrasonography
- Tez No: 761678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORGÜN ÖKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Günümüzde intraoperatif kan basıncı takibi ve sık kan gazı kontrolünde invaziv yöntem olarak intra arterial kateterizasyon sıklıkla kullanılmaktadır. Bu işlem için birçok arter tercih edilebilmekle birlikte, en yaygın olarak radial arter tercih edilmektedir. Monitorize arterde kanülün tıkanmaması için aralıklı olarak 2-3 ml sıvı ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama solüsyonları birden fazla şekilde hazırlansa da heparin içerenler ve heparinsiz sıvılar öne çıkmaktadır. Farklı içeriklerdeki yıkama solusyonlarının damarda vazokonstrüksiyon veya vazodilatasyon oluşturarak ölçülen arterial kan basıncı değerlerinde yanlışlıklara yol açabilecegi düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç farklı içerikteki sıvılar kullanıldığında damar yatağında vazokonstrüksyon veya vazodilatasyon oluşturup tansiyon arterial değerlerinde bir değişikliğe sebep olup olmadığını saptamaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel çalışma cerrahi operasyona alınan ve invaziv arter kanülasyonu endikasyonu bulunan, 18-65 yaş aralığında, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-III risk grubunda olan hastalar dahil edilerek tamamlandı. Çalışma kriterlerini taşıyan 100 hasta random sayılar tablosu ile iki gruba ayrıldı. Grup H (n:50): heparinli sıvı ile intraarterial yıkama yapılan hastalar ve Grup S (n:50): heparinsiz sıvı ile intraarterial yıkama yapılan hastalar olarak gruplar belirlendi. Birincil sonuç ölçütleri; kanülasyon sonrası, 30. ve 60 dakikalarda yapılan yıkama sonrası USG doppler yöntemiyle 0., 30., 60. ve 90. saniyelerde radial arterde peak sistolyc velocity (PSV), end diastolyc velocity (EDV), ve resistive indices (RI) değerleri; ikincil sonuç ölçütleri; yıkama sonrası invaziv ve non-invaziv olarak 0., 30., 60. ve 90. saniyelerde ölçülen sistolik, diastolik ve ortalama kan basıncı değerleri ve demorafik veriler olarak belirlendi. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler açısından anlamlı fark yoktu. Grup içi noninvaziv ne invaziv diastolik kan basıncı (DKB) ölçümleri değerlendirildiğinde her iki grupta da 2. yıkama 90. sn, 3. yıkama 30., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
Purpose: Today, intra-arterial catheterization is often used as an invasive method for intraoperative blood pressure monitoring and blood gas control. Although many arteries can be preferred for this procedure, the radial artery is most preferred. In order not to block the cannula in the monitorization artery, it should be washed intermittently with 2-3 ml of liquid. Although flushing solution are prepared in more than one way, those containing heparin and liquids without heparin are prominent. It is thought that flushing solutions with different contents may cause vasoconstriction or vasodilatation in the vessel, leading to inaccuracies in the measured arterial blood pressure values. The aim of this study is to determine whether it causes vasoconstriction or vasodilatation in the vascular bed and causes a change in blood pressure arterial values when fluids with different contents are used. Material and Method: This prospective, observational study was completed by including patients in the ASA (American Society of Anesthesiologists) I-III risk group, aged between 18-65 years, who underwent surgery and had an indication for invasive arterial cannulation. 100 patients who supply the study criteria were divided into two groups with a random numbers table. Group H (n: 50): patients who underwent intra-arterial flushing with heparinized fluid and Group S (n: 50): patients who underwent intra-arterial flushing with heparin-free fluid were determined. Primary outcome criteria: after cannulation, after flushing performed at 30th and 60th minutes, peak systolic velocity (PSV), end-diastolic velocity (EDV), and resistive indices (RI) values in the radial artery at 0th, 30th, 60th and 90th seconds by USG doppler method; secondary outcome criteria; The systolic, diastolic, and average blood pressure values measured at 0th, 30th, 60th, and 90th seconds after flushing, invasive and non-invasive, were determined as demographic data. Results: There was no significant difference between the two groups in terms of demographic data.