Yoğun bakım hastalarında doku perfüzyon bozukluğunu değerlendirmede plazma renin düzeyinin tanısal değeri
Diagnostic value of plasma renin level in evaluating tissue perfusion disorder in intensive care patients
  1. Tez No: 761711
  2. Yazar: SERHAT KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: : Yoğun bakım hastalarında organ perfüzyon bozukluğu, erken dönemde fark edilip tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara yol açabilir. Günümüzde tedavi algoritmalarında kullanılan belirteçlerin, dokuya oksijen sunumunu değerlendirmede güvenilirliği tartışma konusudur. Organ hasarının başladığını erken dönemde gösterecek, daha güvenilir belirteçlere ihtiyaç vardır. Renal perfüzyon basıncının azalması ile Renin-anjiyotensin-aldosteron sisteminin (RAAS) aktive olması sonucu kanda renin düzeyinin arttığı bilinmektedir. Bu doğrultuda plazma renin düzeyinde yükselme doku oksijenasyonunda gelişen bir aksaklığın habercisi olabilir. Amaç: Bu çalışmada birincil amacımız; şok tablosundaki yoğun bakım hastalarında yüksek plazma renin düzeyinin doku perfüzyon bozukluğuna işaret eden bir belirteç olduğunu göstermektir. İkincil olarak bu belirteç; laktat, santral venöz oksijen satürasyonu ve venoarterial karbondioksit gradiyenti ile erken tanı ve sağ kalımı öngörmede güvenirlik açısından karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Ağustos- Ekim 2022 tarihleri arasında kliniğimiz yoğun bakım ünitesine yatırılan, klinik olarak şok bulguları ile beraber vazopresör tedavi ihtiyacı olan 40 hastaya ait veriler şok bulguları olmayan 40 hasta ile karşılaştırılmıştır. Şokun klinik bulgularının varlığı ile eş zamanlı alınan kan örneklerinde renin, laktat, santral venöz oksijen ve venoarteriyel karbondioksit düzeyleri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: If left unrealised, tissue hypoperfusion contributes to the development of multiple organ dysfunction and death. Power and predictive value of current markers used to guide treatment have been uncertain of early diagnosis. Observations highlight the need for new markers that can improve early diagnosis. It is well known that Renin is secreted and elevated in serum, by proper functioning of the renin-angiotensinaldosterone (RASS) system, in response to decreased renal perfusion pressure. Thus it can be suggested that renin can be a valuable diagnostic marker in shock with tissue hypoperfusion. Aim: To assess renin as a marker of tissue hypoperfusion in critically ill patients with shock. Design: Prospective observational study Methods: This study compared data from 40 patients, who was in need of vasopressor therapy and with clinical signs of shock with 40 other patients with no diagnostic criteria of shock, in our tertiary-care intensive care unit, between August and October, 2022. Recruitment of patients was via blood sampling. Plasma renin, lactate, central venous oxygen(ScVO 2 ) and veno-arterial carbon dioxide gradient were analysed.