Midye avcılığı yapan balıkçıların sosyoekonomik durumu: İstanbul örneği
Socio-economic status of fishermen who catches clams: The case of Istanbul
- Tez No: 761730
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA GÜROY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SELÇUK UZMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Midye eti; protein oranı yüksek, yağ oranı düşük, demir ve kalsiyum elementlerini içermektedir ayrıca A, B1, B2, C, D, E ve niasin gibi vitaminlerince zengin içeriğe sahiptir. Bu sebeple insan gıdası için ucuz bir protein kaynağı olmakla birlikte, lezzeti ve sunumu açısından ana yemek ya da atıştırmalık olarak tüketilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, morfolojik ve mikolojik olarak incelenen kara midye avcılığı irdelenerek avlama teknikleri, balıkçıların sosyoekonomik durumu, yaşanan sorunlar, ayrıca yetiştiricilik çiftlikleri ile bağlantıları incelenerek literatürde midye avcılığı ile ilgili önemli bir eksikliği kapatılmasının sağlanmasıdır. İstanbul İli Sarıyer İlçesi Rumeli Kavağı Mahallesinde bulunan Rumeli Kavağı Balıkçı Barınağı, avlanan kara midyelerin (Mytilus galloprovincialis) karaya çıkış noktasıdır ve bu bölgede midye avcılığı yapan tekne sahiplerine anket uygulanarak çalışma verileri elde edilmiştir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 36 balıkçıya 34 sorudan oluşan anket sorularına cevap vermesi istenmiştir. Anket çalışması sonucunda balıkçıların demografik yapıları, kullandıkları av araçları, sosyoekonomik yapıları ve avcılık ile ilgili sorunları ve beklentileri ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Tez çalışması kapsamında yapılan anketlerin sonuçlarına göre midye avcılığı yapan ticari teknelerin boyları 6,8-12,1 m arasında olduğu, hepsinin ahşap ve motorlu olduğu, %72,2'sinin öz sermaye ile teknelerini aldıkları, en çok kullanılan av aracının dreç (dip sürütme av aracı) olduğu, balıkçı teknesi sahiplerinin yaş aralığının 20-72 arasında değiştiği ve midye av yasağı döneminde çalışmadıkları belirlenmiştir. Avladıkları ürün için balıkçıların %69,44'ü pazarlama kanalı olarak komisyoncuları tercih ettiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre midye avcılığına açık alanlardaki av baskısı nedeni ile stokların yetersizliği ve talebin artması gibi sebeplerden dolayı balıkçılara ivedi şekilde yeni saha açılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mussel meat; It has high protein content, low fat content, contains iron and calcium elements, and is rich in vitamins such as A, B1, B2, C, D, E and niacin. For this reason, although it is an inexpensive protein source for human food, it is consumed as a main course or snack in terms of taste and presentation. The aim of this thesis study is to cover an important deficiency in the literature about mussel fishing by examining the hunting techniques, socio-economic status of fishermen, the problems experienced, as well as their connections with aquaculture farms, by examining the black mussel hunting, which is examined morphologically and mycologically. Rumeli Kavağı Fisherman's Sanctuary, located in Istanbul Province Sarıyer District Rumeli Kavağı Neighbourhood, is the landing point for black mussels (Mytilus galloprovincialis) and the study data were obtained by applying a questionnaire to the boat owners engaged in mussel fishing in this region.36 fishermen who agreed to participate in the study were asked to answer the questionnaire consisting of 34 questions. As a result of the survey, information about the demographic structures of the fishermen, the fishing gear they use, their socio-economic structure and their problems and expectations regarding hunting were obtained. According to the results of the surveys conducted within the scope of the thesis study, the length of the commercial boats fishing mussels is between 6,8-12,1 m, all of them are wooden and motorized, 72,2% of them buy their boats with their own capital, the most used fishing gear is the dreck (bottom). It has been determined that the age range of fishing boat owners varies between 20-72 and they do not work during the mussel fishing ban period. It has been determined that 69,44% of the fishermen prefer brokers as a marketing channel for the product they catch. According to the results obtained, it is suggested that a new field should be opened for fishermen immediately due to reasons such as insufficient stocks and increase in demand due to hunting pressure in areas open to mussel fishing.