Yasal mal rejiminde eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yapılan devirler
Transfers in the legal goods regime made with the purpose of reducing the participation receivable
  1. Tez No: 761801
  2. Yazar: MEHTAP ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hukuk, bireyin ve toplumun gereksinimleri göz önüne alınarak, adaleti sağlama gayesiyle yaptırım gücü üzerinden toplumsal düzeni kurmayı amaçlar. Bu düzenin sağlanması için din, eğitim, aile gibi kurumlar aracılığıyla uygulanan ve toplumdan topluma değişkenlik gösteren kurallar ortaya çıkar. Doğruya meyletme eğilimiyle var olan insan doğası, bu kurumlar aracılığıyla toplumsal düzene uyum sağlarken, her insanda doğal olarak bulunan adalet beklentisinin karşılanıp karşılanmadığı hususu, bu beklentiyi karşılamayan kurumların zaman içinde değişime uğramasının ve hatta ortadan kalkmasının bireysel arka plânını oluşturur. Birçok toplumsal kurumun düzenleme alanı olan ve“Aile Hukuku”adı altında kendine özgü bir hukukun ortaya çıkmasına neden olan aile kurumunda, her ailenin kendi içinde oluşturduğu dinamiklerin de eklenmesiyle bir nevi yazılı ve yazısız kurallar repertuarı ortaya çıkar. Bu kuralların bir kısmı hukuk metinlerince düzenlenmişken, aile içi ilişkilerin bireysel ve değişken özellikler göstermesi nedeniyle, ilişkiler döngüsü içinde ortaya çıkabilecek bazı sorunların çözümü, ailenin kendi içindeki problem çözme mekanizmalarına bırakılmıştır. Bu problemler ağırlıklı olarak, aile içinde otorite ve güç paylaşımının görüldüğü eşler arası ilişkilerde yoğunlaşır. Eşler arasındaki ilişkide ortaya çıkan sorunların büyük ölçüde ekonomik kaynakların yönetimine ilişkin hususlarda düğümlendiği dikkate alındığında, kanun koyucu aynı zamanda eşler arasındaki otorite ve güç çatışmalarının en yoğun yaşandığı bu alanı yasal mal rejimi hükümleri ile düzenleme gereği duymuştur. Evlilik birliği içinde eşler arasındaki sadakat yükümlülüğünün bir görünümü olarak değerlendirilen ekonomik sadakat, eşler arasında karşılıklı saygı ve sevgiyi tesis etmek açısından besleyici bir alan olarak algılanabileceği gibi; aksine, ekonomik gücü elinde bulunduran ve diğer eşin bu malî kaynaklara ulaşmasını önlemeye çalışan eş tarafından ekonomik şiddete varan uygulamalara da sahne olabilmektedir. Çalışma konumuz, mal kaçırma uygulamalarının pratikte sıkça yaşanan örneklerinden biri olarak diğer eşin katılma alacağını azaltmaya yönelik işlemlere özgülenmiş olup; çalışmamızda bu işlemlerin mevzuatta tabi tutulduğu hukukî yaptırımlar ve diğer eşin sahip olduğu yasal güvenceler karşılaştırmalı kavramlar üzerinden detaylıca incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Law is a term which aims to provide justice with the power of enforcement by taking needs of person and society into consideration. While establishing this order, many rules which applied by religion, education, family and changing from society to society are reveal. While, the human nature that tend to be true are adapting to society through these institutions, whether the expectation of justice that any single person need has been met causes these institutions to be changed or disappear in terms of individual background of that. In the family which has been subjected by many institutions as well as cause a law branch of law (called“Family Law”), a kind of repertoire of written and unwritten rules that based on special dynamics created by the family. Part of these rules are regulated by legal text whereas solution of some problems that may arise in this cycle of relations left to the problem-solving mechanisms within the family itself due to the individual and variable characteristics of family relationships. These problems are mainly concentrated in peer-to-peer relationships where authority and power sharing are seen within the family. Considering that the problems that arise in the relationship between the spouses are largely tied to the issues related to the management of economic resources, the legislator regulate this area, where conflicts of authority and power between spouses are most intense, with the provisions of the legal property regime. Economic fidelity, which is considered as a manifestation of the fidelity obligation between spouses in marriages, it can be perceived as a nurturing area in terms of establishing mutual respect and love between spouses. On the contrary, it can be the scene of economic violence by the spouse who has the economic power and does not want the other spouse to access these financial resources. This study is focused on actions aimed at reducing the participation fee of the other spouse taken into account in the regulation of the provisions on Legal Property Regimes in the Turkish Civil Code No. 4721, as one of the most common examples of smuggling practices in marriages as well as the legal consequences of these actions, which are sanctioned in the legislation, and the legal guarantees of the other spouse are examined in detail through comparative concepts.