Ekmeklik ve makarnalık buğdayda farklı ekim zamanlarının verim ve morfolojik özelliklere etkisi ile bazı gelişme dönemleri G.D.D. (growing-degree-days ) değerlerinin belirlenmesi
The determination of the effects of different sowing dates on yield and morphological characters of durum and bread wheat and some growth stages growing-degree-days (G.D.D.)values
- Tez No: 761800
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, 2000-2001 ve 2001-2002 yetişme sezonlarında Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanında ilave sulanan koşullarda yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, farklı ekim zamanlarının ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitleri üzerine etkilerini araştırmaktır. İlk ekim zamanı her iki yılda da 5 Ekim'de başlamış, 7'şer gün arayla 18 Ocak'a kadar devam etmiştir. İki yıllık bileşik analiz sonuçlarına göre tane verimi en yüksek 16 Kasım ekiminde Basribey-95 ekmeklik buğday çeşidinde (930.40 g/m2) saptanırken, en düşük tane verimi değeri 11 Ocak ekiminde Harran-95 makarnalık buğday çeşidinden (175.97 g/m2) elde edilmiştir. Sapa kalkma süresi G.D.D değeri, 16 Kasım ekiminde Harran-95 makarnalık buğday çeşidinde (840.50 °C, en yüksek, 18 Ocak ekiminde Basribey-95 ekmeklik buğday çeşidinde (409.50 °C) en düşük bulunmuştur. Başaklanma süresi G.D.D değeri 1740.17 °C (12 Ekim×Kaşifbey-95) ile 954.67 °C (18 Ocak×Ceylan-95) arasında değişmiştir. Olgunlaşma süresi G.D.D değeri 5 Ekim tarihindeki ekimde Harran-95 çeşidinde (3029.35 °C) en yüksek, 18 Ocak ekiminde Kaşifbey-95 çeşidinde (1800.27 °C) en düşük olarak saptanmıştır. Elde edilen tüm bulgulardan Ceylan-95 ve Basribey-95 çeşitleri için ekim zamanının geciktirilebileceği, Aydın-93 çeşidinin ise erken ekilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Field trials were carried out in the experimental field of Agriculture Faculty of Harran University in the growing seasons of 2000-2001 and 2001-2002 under irrigated conditions. This study aimed to investigate the effects of different sowing date on three durum and two bread wheat varieties. First sowing date was October 5th and last one was on January 18th with 7-day intervals. Joint varience analysis indicated that the highest grain yield value was found to be, 930.40 g/m²(16 November x Bastibey-95) whereas the lowest grain yield value was 175.97 g/m² (11 January x Harran-95). The highest stem elongation GDD value was found 840.50 °C for 16 November x Harran-95 and 409.50 °C for 18 January x Basribey-95. Heading GDD value varied between 1740 °C (12 October x Kaşifbey-95) and 954.67 °C (18 January x Ceylan- 95). The highest maturity value was 3029.35 °C whereas the lowest ripering GDD value was 1800.27 °C (18 January x Kaşifbey). Based on the results of this study, Aydın-93 was recommends for early planting whereas Basribey-95 and Ceylan-95 were determinated to be suitable for relatively late planting.