Radikal prostatektomi sonrası pelvik taban egzersizlerinin üriner inkontinans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pelvic floor exercises on urinary incontinence and quality of life after the prostatectomy
- Tez No: 761811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CEYHAN, PROF. DR. ABDULLAH DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma radikal prostatektomi (RP) sonrası pelvik taban egzersizlerinin (PTE) üriner inkontinans ve yaşam kalitesi (YK) üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Randomize kontrollü, tek kör, deneysel olarak yürütülen bu çalışma 18 müdahale, 15 kontrol olmak üzere toplam 33 RP uygulanan hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan yazılı bir şekilde bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Araştırmada veriler kişisel bilgi formu, SF-36 Yaşam kalitesi ölçeği, OAB-V8 Aşırı Aktif Mesane(AAM) sorgulama formu, Marmara post-prostatektomi inkontinans semptom skoru formu (M-PPISS) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubuna ameliyat öncesi dönemde pelvik taban egzersizleri(PTE) eğitimi verilmiş, ameliyat sonrası dönemde günde üç kez ve 6 ay boyunca düzenli PTE yaptırılmış ve telefon ile egzersizlerin devamlılığı kontrol edilmiştir. Kontrol grubuna ise rutin tedavi dışında hiçbir girişim uygulanmamıştır. Çalışmamızda tanımlayıcı istatistikler, chi square, Friedman, Mann whitney U, Independent sample t, Repeated measure Anova, Cochrane Q, Nemeny testleri kullanılmıştır. Ölçeklerin iç tutarlılıkları için Cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Grupların ameliyat öncesi, 1. ay, 3.ay ve 6.ay ölçek puanları karsılastırmaları genel doğrusal modellerden tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak p< 0.05 değeri anlamlı kabul edilmiştir. Çalışma sonunda PTE uygulayan hastaların M-PPISS puan ortalamalarının ve AAM puan ortalamalarının düştüğü, SF-36 yaşam kalitesi ölçek puan ortalamalarının yükseldiği tespit edilmiştir. Müdahale grubundaki hastaların üriner inkontinans sorunlarının 3. ayda daha azaldığı ve 6. ay sonunda %11.1'e geriledeği, ancak kontrol grubunda üriner inkontinansın devam ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of pelvic floor exercises (PTE) on urinary incontinence and quality of life (QOL) after radical prostatectomy (RP). This randomized controlled, single-blind, experimental study was completed with a total of 33 RP patients, 18 of whom were interventions and 15 were controls. Ethics committee approval, institutional permission and written informed consent were obtained from the participants in the study. In the study, data were collected using personal information form, SF-36 Quality of Life scale, OAB-V8 Overactive Bladder (OAB) inquiry form, Marmara post-prostatectomy incontinence symptom score form (M-PPISS). The intervention group was given pelvic floor exercises (PTE) training in the preoperative period, regular PTE was performed three times a day for 6 months in the postoperative period, and the continuity of the exercises was checked by telephone. On the other hand, no intervention was applied to the control group other than routine treatment. In our study, descriptive statistics, chi square, Friedman, Mann Whitney U, Independent sample t, Repeated measure Anova tests were used. Cronbach's alpha coefficients were calculated for the internal consistency of the scales. The comparisons of the groups' preoperative, 1st, 3rd and 6th month scale scores were evaluated with two-way analysis of variance in repeated measurements from general linear models. A p value of < 0.05 was considered statistically significant. At the end of the study, it was determined that the M-PPISS mean score and OAB score average of the patients who applied PTE decreased, and the SF-36 quality of life scale score averages increased. It was determined that the urinary incontinence problems of the patients in the intervention group decreased more in the 3rd month and regressed to 11.1% at the end of the 6th month, but the urinary incontinence continued in the control group.