Investigation of families' leisure activities and use of green space during the COVID-19 pandemic restrictions
COVID-19 kısıtlamaları sürecinde ailelerin boş zaman aktiviteleri ve yeşil alan kullanımlarının incelenmesi
  1. Tez No: 761810
  2. Yazar: BEYHAN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GÖL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, ailelerin boş zaman aktivitelerini, COVID-19 pandemisi kısıtlamaları sırasında yeşil alan kullanımlarını ve yeşil alanlara erişimlerindeki kısıtlarını incelemek ve demografik özellikleri ile boş zaman aktivitelerine katılımları ve yeşil alan kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmaya 0-8 yaş arası çocuğu olan toplam 406 ebeveyn katılmıştır. Mevcut çalışma için nicel veri toplama tekniklerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama araçları, Aile Boş Zaman Aktivite Profili Ölçeği, Açık Hava Rekreasyon Kısıtları Ölçeği ve COVID-19 Pandemi Kısıtlamalarında Kentsel Yeşil Alan Kullanımı Ölçeği'dir. Yapılan analizler sonucunda ebeveynlerin görüşlerine göre COVID-19 pandemisi özellikle ev ortamı dışında gerçekleşen faaliyetleri olumsuz etkilendiği saptanmıştır. Boş zaman aktivileri katılımı ile eğitim düzeyi, diğer ebeveyn eğitim düzeyi arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki tespit edilmiştir, boş zaman katılımı ile ailenin gelir düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların büyük bir kısmı kısıtlamalar sürecinde yeşil alanları ziyaret etseler de erişimlerinin yeterli olmadığını ifade etmiştir. Yeşil alan ziyaretlerinin sıklığı ile eğitim düzeyi, diğer ebeveynin eğitim düzeyi ve gelir düzeyi arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Ayrıca, ziyaret sıklığı ile mesafe arasında anlamlı bir negatif ilişki bulgular arasındadır. Bu çalışmanın sonuçları, ailelerin boş zaman aktiviteleri ve yeşil alan erişim ve kullanımları hakkında bir çerçeve sunduğu için hem aile bağlamında hem de kültürel bağlamda destekleyici hizmetlerin belirlenmesi ve sunulabilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore families' leisure activities, use of urban green space (UGS) during the COVID-19 pandemic restrictions, outdoor recreation constraints, and the relationship between their demographic characteristics and their leisure activity participation and use of UGS. A total of 406 parents with children aged 0-8 years participated in the study. The study used the survey to collect the data needed to answer the research questions. The data collecting tools were the Family Leisure Activity Profile Scale, Outdoor Recreation Constraints Scale, and Use of Urban Green Space During COVID-19 Pandemic Restrictions Scale. Analysis of the parents' reports showed that the COVID-19 pandemic negatively impacted the activities that take place outside the home environment. There was a weak positive correlation relationship between participation in leisure activities and education level and the other parent's education level but no significant relationship between participation in leisure activities and family income level. Concerning use of USG, the study found that most of the participants claimed that although they visited green areas during the restrictions, they generally had insufficient access to UGS. There was a significant positive relationship between frequency of UGS visits and education level, other parent's education level, and income level. Also, a significant negative correlation was found between frequency of visits and distance. The results of this study are important for identifying and providing support services in both family and cultural contexts as they provide a framework for families' leisure activities and green space access and use.