Dynamic program state-based testing
Durum tabanlı dinamik program testi
- Tez No: 761884
- Danışmanlar: DOÇ. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Otonom sistemler, işlem sırasında, beklenmedik olaylara karşılık olarak davranışlarını değiştirebilen sistemlerdir. Sürücüsüz araçlar ve ev temizleme robotları bu tarz sistemler için 2 yaygın örnektir. Otonom ve tahmin edilemez yapılarından dolayı bu sistemlerin test edilmesi bilhassa zor bir işlemdir. Örneğin, otonom aracın adaptif hız sabitleyici modülünün test edilmesi için hazırlanmış statik bir test durumu, eğer araç uygulama sırasında beklenmedik bir hareket yaparsa (önceden karar verilen şeriti değiştirme gibi) boşa düşebilir. Bu tezde, otonom sistemlerin testi için, dinamik ve program durum tabanlı bir test yaklaşımı önermekteyiz. Önerilen yaklaşım, girdi olarak bir grup test senaryosu alır, test edilen sistemin durumunu sürekli monitor eder, geçerli durumun test senaryolarına uyup uymadığını ya da geçerli durumdan tanımlanmış bir grup aksiyon ile ulaşılabilen bir test senaryosu olup olmadığını anlar, şayet varsa, sistemi senaryoya yönlendirmek için dinamik olarak aksiyonları alır(gerekirse yapay zeka planlama ile), sistem istenen duruma gelince testi koşar ve sonuçları onaylar. Biz, sistemin durumunu, test senaryolarını, olası aksiyonları ve test beklentilerini modellemek için deklaratif mantıksal programlama, bilhassa, çözüm kümesi programlama kullanmaktayız. Önerilen yaklaşımı değerlendirmek için bir grup deneysel çalışma gerçekleştirmekteyiz: otonom araçların adaptif hız sabitleyici modüllerinin test edilmesi ve bir bilgisayar oyunu, Pacman. Deneylerimizin sonuçları önerilen yaklaşımın değişik alanlardan farklı test senaryolarının ifade edilebilmesi için oldukça yeterli olduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Autonomous systems are systems that can change their behavior in response to unanticipated events during operation. Driverless cars and house cleaning robots are two common examples of such systems. Testing these systems is, indeed, a difficult task due to their autonomous and unpredictable nature. For example, a static test case for testing the adaptive cruise control system (ACC) of an autonomous car in a quite specific scenario may be rendered useless, if the autonomous car makes an unexpected move during the execution (such as, changing the lane, rather than staying on the predetermined lane). In this thesis, to do a better job of testing autonomous systems, we propose a dynamic, program state-based testing approach. At a very high level, the proposed approach takes as input a set of test scenarios to be executed, continuously monitors the current state of the system under test, figures out whether the current state matches with some of the test scenarios or whether some of the test scenarios can be reachable from the current state with the help of a predefined set of actions, if so, takes the actions to dynamically steer the system into the scenario (by using AI planning, if necessary), runs the tests once the system is in the expected state, and validates the results. Our approach is, indeed, a generic approach, which can be applied not only for testing autonomous systems, but also for testing other types of systems. We, in particular, use a declarative logic programming language, namely Answer Set Programming (ASP), to model the state of the system under test, the test scenarios to be executed, the actions to be taken as well as the test oracles. To evaluate the proposed approach, we carried out a number of empirical studies in two different application domains: testing the ACC of autonomous cars and testing a computer game, namely Pacman. The results of our experiments strongly suggest that the proposed approach is flexible enough to address different testing scenarios in various domains.