Farklı mevsimlerde üretilmiş dondurmaların ve sütlü buz ürünlerinin aflatoksin M1 içeriğinin karşılaştırılması
Comparison of aflatoxin M1 content of ice CREAM and milk ice products produced in different seasons
- Tez No: 761912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE KIZIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Süt üreten hayvanların tükettiği tahıllardaki aflatoksin B1 ve G1, hayvanların sütlerinde aflatoksin M1 ve M2 olarak atılır. Hayvan yemlerinde aflatoksin B1 varlığı ve daha sonra emziren hayvanların buna maruz kalması, sütün hidroksil metaboliti olan aflatoksin M1 ile kontaminasyonuna yol açmaktadır. Aflatoksin B1 ve M1 türü mikotoksinler Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından Grup I insan kanserojeni olarak sınıflanmıştır. Hayvan yemlerinde bulunan aflatoksinlerin farklı mevsimlerde farklı miktarda bulunması, süt ürünlerindeki AFM1 miktarını değiştirmektedir. Yapılan çalışmalarda kış mevsimi süt ve süt ürünlerinin diğer mevsimlere göre daha yüksek aflatoksin M1 içerdiği belirtilmiştir. Litertürde çalışmalar daha çok süt, yoğurt ve peynirin AFM1 içeriklerinin değerlendirilmesine yoğunlaşılmış ve bir süt ürünü olan dondurmanın AFM1 içeriğine ilişkin çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, ülkemizdeki süt ve süt ürünlerinden dondurmanın, aflatoksin M1 miktarının farklı mevsimlerdeki durumu değerlendirmek için, farklı mevsimlerde üretilen dondurmaların aflatoksin M1 içeriği uygun ELISA kiti kullanılarak analiz edilecektir. Ankara ilinde hipermarketlerde satışa sunulan ve sıklıkla tüketilen 10 farklı markadan 4 farklı mevsimde üretilen dondurma ve sütlü buz örnekleri temin edilecektir. Çalışma sonunda, süt hayvanlarının yaz ve bahar mevsimlerinde taze, kış aylarında kuru yem tüketimi göz önüne alındığında, yaz ve bahar mevsimlerinde üretilen dondurmaların ve sütlü buz ürünlerinin kış mevsiminde üretilenlere göre daha az aflatoksin M1 içerdiği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins B1 and G1 in cereals consumed by milk-producing animals are excreted as aflatoxins M1 and M2 in the milk of animals. The presence of aflatoxin B1 in animal feed and subsequent exposure to lactating animals leads to contamination of milk with the hydroxyl metabolite, aflatoxin M1. Aflatoxins B1 and M1 type mycotoxins are classified as Group I human carcinogens by the International Agency for Research on Cancer. Different amounts of aflatoxins in animal feeds in different seasons change the amount of AFM1 in dairy products. Studies have shown that winter milk and dairy products contain higher aflatoxin M1 than other seasons. Studies on the literature have mostly focused on evaluating the AFM1 contents of milk, yogurt and cheese, and studies on the AFM1 content of ice cream, a dairy product, are quite limited. In this study, the aflatoxin M1 content of ice creams produced in different seasons will be analyzed using the appropriate ELISA kit to evaluate the situation in different seasons of the milk and dairy ice cream in our country, the amount of aflatoxin M1. Ice cream and milk ice samples produced in 4 different seasons from 10 different brands, which are sold and frequently consumed in hypermarkets in Ankara, will be provided. At the end of the study, considering the consumption of fresh fodder in summer and spring seasons and dry feed in winter, it is predicted that ice creams and milk ice products produced in summer and spring seasons contain less aflatoxin M1 than those produced in winter.