Mikroplastiklerin, sucul ekosistemlerde mikrobiyal kolonizasyon üzerine etkileri
Effects of microplastics on microbial colonization in aquatic ecosystems
  1. Tez No: 761914
  2. Yazar: FATİH DALDABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA İŞİSAĞ ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu ön çalışmada, plastik kirliliği ile tatlısularda mikrobiyal kolonizasyon arasındaki ilişkileri belirlemek için dört farklı tip (PET, LDPE, HDPE ve PE) makro- ve mikroplastik kullanılmış ve beş günlük biyolojik oksijen ihtiyacı, BOİ5 deney prosedürü uygulanmıştır. Bornova-İzmir'deki Homeros Nehrinde iki farklı yerden, kış ve yaz döneminde su örnekleri alınmıştır. İstasyonlar arazi kullanım amacına göre seçilmiştir. Makro ve mikroplastik eklenen su örnekleri laboratuvarda beş gün süreyle inkube edildikten sonra mikroorganizmaların tükettiği oksijen miktarı ölçülmüş ve BOİ5 değerleri hesaplanmıştır. Veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Beklenildiği üzere yaz döneminde her iki istasyonda da mikrobiyal aktivite yükselmektedir. Ayrıca, daha kirli olan İstasyon 2'de BOİ5 değerleri kış ve yaz döneminde daha yüksek olarak hesaplanmıştır. Her iki istasyonda ve dönemde HDPE, LDPE ve PE örneklerinde mikrobiyal aktivite artarken, PET örneklerinde belirgin bir azalma kaydedilmiştir. Sonuçlar, biyolojik oksijen tüketimi üzerinde mikroplastiklerin makroplastiklere göre daha etkili olduğunu da ortaya koymuştur. Plastik kirliliğinin pek çok biyojeokimyasal süreçte kritik rol oynayan tatlısu mikroorganizmalarını etkilediği ve ciddi çevresel sorunlara yol açabileceği açıktır.
Özet (Çeviri)
In this preliminary study, four different types of (PET, LDPE, HDPE and PE) macro- and microplastics were used, and five-day biological oxygen demand, BOD5 test procedure was applied, in order to determine the relationships between plastic pollution and microbial colonization of freshwater. Water samples were collected in winter and summer periods, from two different sites of Homeros River located in Bornova-İzmir. The stations were chosen using a land use-based purposive sampling. After adding of macro- and microplastics, water samples were incubated for five days in the lab, the amount of oxygen consumed by microorganisms were measured, and BOD values were calculated. Data were compared statistically. In both of the stations, an increase of microbial activation was stated in summer, as expected. In addition, higher BOD5 values were calculated for winter and summer samples of Station 2, that were more polluted. Although microbial activations were increased in HDPE, LDPE and PE samples, a prominent decrease was recorded for PET, in both of the sampling periods and stations. The results also showed that, all types of microplastics were more effective than macroplastics on biological oxygen consumption. It is clear that plastic debris affect freshwater microorganisms which were played critical roles in many biogeochemical processes, and can cause serious environmental problems.