Beyond the surface: Unraveling the impacts of microplastics, dissolved organic carbon and warming on bacteria and ciliates
Görünenin ötesinde: Mikroplastik, çözünmüş organik karbon ve sıcaklığın bakteri ve siliyatlar üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 851205
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU, PROF. DR. ERIK JEPPESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sığ göl ekosistemleri, mikroplastik (MP) kirliliği, alloktan çözünmüş organik karbon (allo-DOC veya tDOC) ve iklim değişikliğinin su sıcaklığına etkisi gibi çoklu stres faktörleri ile karşı karşıyadır. Bu tez, sunulan insan kaynaklı ve iklim kaynaklı etkileşimleri incelemeyi amaçlayarak, mikroplastiklerin trofik etkileşimler sonucu siliyatlar üzerindeki dolaylı etkilerini, değişen kalitelerdeki allo-DOC'un plankton toplulukları üzerindeki etkisini ve ısınmanın ve karasal çözünmüş organik karbonun (tDOC) bakteri ve siliyat dinamikleri üzerindeki birleşik etkilerini tartışmaktadır. Mesokozm deneyleri kullanılarak elde edilen sonuçlara göre şu çıkarımlara varılmıştır. Mikroplastikler için, onları zooplankton baskısından kurtarması yoluyla siliyat biyomasını ve çeşitliliğini etkilediği (arttırdığı) bulunmuştur. Allo-DOC deneyi, allo-DOC kalitesinin mikrobiyal topluluk biyomasını ve kompozisyonunu önemli ölçüde düzenlediğini, bakteri ve siliyat dinamiklerinde non-lineer tepkilere (biyokütlede artış ve azalış) neden olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, ısınma ve tDOC'un ayrı ayrı ve bir arada test edildiği deney, bakteri ve siliyat topluluklarında tDOC'un ısınma etkisine baskın geldiği, karmaşık, non-lineer tepkiler göstermiştir. Bu tezin bulguları, bakteri ve siliyatların oldukça duyarlı olduğu sucul ortamlardaki antropojenik etkiler ile doğal stres faktörleri arasındaki karmaşık etkileşimin daha kapsamlı bir anlayışına katkıda bulunarak, gelecek araştırma yönergelerini ve yönetim stratejilerini bilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Shallow lake ecosystems face multiple stressors, including microplastic (MP) pollution, allochthonous dissolved organic matter (allo-DOM or tDOM) inputs, and the impact of climate change on water temperature. With the aim of investigating these human-induced and climate-driven impacts, this thesis discusses the indirect effects of microplastics on ciliates within a trophic cascade, the influence of pulsed allo-DOM with varying qualities on planktonic communities, and the combined effects of warming and terrestrial dissolved organic carbon (tDOC) on bacteria and ciliate dynamics. Through the use of mesocosm experiments, following conclusions were reached. For MP, larger particles were found to influence ciliate biomass and diversity by releasing them from crustacean zooplankton grazing. The allo-DOM experiment revealed that the quality of allo-DOM significantly regulated microbial community biomass and composition, with nonlinear responses (biomass increase followed by a decrease) in bacteria and ciliate dynamics. Lastly, the combined warming and tDOC experiment exhibited complex, non-linear responses in bacteria and ciliate communities where the impacts of tDOC dominated warming impacts on the overall response. Findings of this thesis contribute to a more comprehensive understanding of the complex interplay between anthropogenic influences and natural stressors in aquatic environments to which bacteria and ciliates were quite responsive, informing future research directions and management strategies.