Katarakt cerrahisinde kullanılan göz içi lenslerde uygulanan iki ayrı katlama yönteminin, lensin mekanik hasara uğraması ve komplikasyon oluşturması açısından karşılaştırılması
Comparison of two different folding methods of intraocular lenses used in cataract surgery in terms of mechanical damage and complication of rate
  1. Tez No: 762021
  2. Yazar: AYŞEN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olarak tanımlanan kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Katarakt tedavisinde kullanılan fakoemülsifikasyon yönteminde, yüksek frekanslı ultrasonik iğne yardımıyla saydamlığını yitirmiş lens emülsifiye edilip aspire edilmekte ve yerine yapay katlanabilir göz içi merceği yerleştirilmektedir. Bu çalışmada, katarakt ameliyatlarında kullanılan tek parçalı katlanabilir göz içi lenslerin, scrup hemşirtarafından uygulanan ve lens firmalarınca tavsiye edilen iki ayrı katlama tekniği sonucu; lens-enjektör sisteminde sıkışma oluşumu, lenste mekanik hasar oluşumu ve ameliyat esnasında lense bağlı göz içi cerrahi komplikasyon oluşumu açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Göz içi lens kartuş içine ters S şeklinde yerleştirildikten sonra, X tekniğinde; ön haptik kartuşun ön kısmına düz bir şekilde yerleştirilip, arka haptik ise optiğin gövdesine doğru yaklaştırılmış, Y tekniğinde; lensin hem ön haptiği hem de arka haptiği optik kısmına doğru katlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm operasyonlar, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Senil katarakt oluşumu sonucu cerrahi endikasyon alan 150 hasta (88 erkek, 62 kadın) çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmada toplanan verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi ve Fisher's exact test kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; lens-enjektör sisteminde sıkışma oluşumu ve lensin mekanik hasara uğraması durumu X tekniği kullanılarak lens katlanan hasta grubunda daha az tespit edilirken, ameliyat esnasında lense bağlı göz içi cerrahi komplikasyon oluşumu ise Y tekniği kullanılan hasta grubunda daha az tespit edilmiş olup, iki teknik arasında oluşan farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. İki tekniğin de; lens-enjektör sisteminde sıkışma oluşumu, lensin mekanik hasara uğraması ve ameliyat esnasında lense bağlı göz içi cerrahi komplikasyon oluşumu üzerine etkilerinin benzer oranda olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Surgery is the only treatment for cataract, which is defined as the loss of transparency of the lens of the eye. In the phacoemulsification method used in the treatment of cataracts, the lens that has lost its transparency is emulsified and aspirated with the help of a high frequency ultrasonic needle, and an artificial foldable intraocular lens is placed in its place. In this study, as a result of two different folding techniques of one-piece foldable intraocular lenses used in cataract surgeries, applied by the scrub nurse and recommended by the lens companies; It was aimed to compare the frequency of iol stuck in the lens-injector system, mechanical damage to the iol, and other perioperative iol related intraocular complications. After the intraocular lens is inserted into the cartridge in an inverted S shape, in the X technique; the anterior haptic is placed flat on the front of the cartridge and the posterior haptic is brought closer to optic, in the Y technique; both the anterior and posterior haptic of the lens are folded towards the optics. All operations included in the study were performed in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital. One-hundred fifty patients (88 males, 62 females) who received surgical indications because of senile cataract formation were included in the study. Chi-square test and Fisher's exact test were used to compare the data collected in the study. When the results are examined, it is observed that; frequency of iol stuck in the lens-injector system and mechanical damage to the lens were detected less frequently in the patient group whose lens was folded using the X technique, other perioperative iol related intraocular complications were found less in the patient group using the Y technique, and the differences between the two techniques were not statistically significant. In both techniques, it has been observed that the effects on the frequency of iol stuck in the lens-injector system, mechanical damage to the iol, and other perioperative iol related intraocular complications are similar.