Photothermal composite nanofibers for antibacterial applications
Antibakteriyel uygulamalar için fototermal kompozit nanofiberler
  1. Tez No: 762020
  2. Yazar: ÖYKÜ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Işık aktivasyonu yoluyla yüzeysel ısı oluşturabilme özelliği gösterebilen fototermal nanofiberler, bu eşsiz özelliklerinden dolayı başta sağlık ve çevre uygulamaları olmak üzere önemli bir yere sahiptirler. Bu tez, yeni fototermal ajanların nanoliflere dahil edilmesini ve elde edilen kompozit nanoliflerin ışıkla aktive olan antimikrobiyal malzemeler olarak kullanımını sunar. Halloysit nanotüplerin polidopamin ile fonksiyonelleştirilmesiyle hazırlanan fototermal nanopartiküller, elektrospinleme ile polimerik nanoliflere entegre edilmiştir. Üretilen nanoliflerin önemli ölçüde ısıtıldığı ve yakın kızılötesi ışığa maruz kalmanın bir sonucu olarak bakterileri öldürmeye yetecek sıcaklıklara ulaştığı gösterilmiştir. Kompozit nanolifler, biyoaerosolleri uzaklaştırabilen ve yakalanan mikroorganizmaları ışıkla etkisiz hale getirebilen antibakteriyel hava filtreleri olarak kullanım potansiyelleri açısından değerlendirilmiştir. Mükemmel aerosol filtrasyon performansının yanı sıra, hava filtrelerinin ışınlandığında yüzeye bağlı tüm S.aureus bakterilerini öldürdüğü gösterilmiştir. Başka bir çalışmada, toksik olmayan organik bir boya olan Indosiyanin Yeşili floroforunun Halloysit nanotüplere yüklenmesiyle oluşturulan yeni fototermal nanopartiküller, polimerik nanoliflere entegre edilmiştir. Elde edilen kompozit nanolifler, fototermal stabiliteleri ve ışıkla aktive olan antibakteriyel özellikleri açısından incelenmiştir. Bu tez çalışmasında geliştirilen fototermal nanolifler, uzaktan ısıtma gerektiren çeşitli uygulamalarda kullanılabilen, ışıkla aktive olan antibakteriyel malzemeler olarak güçlü bir potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Photothermal nanofibers with light-to-heat conversion properties, which present local temperature elevations when irradiated with light can play important roles as materials in health and environmental applications. This thesis presents the incorporation of novel photothermal agents into nanofibers, and the utilization of resulting composite nanofibers as light-activated antimicrobial materials. Photothermal nanoparticles prepared by functioanlization of halloysite nanotubes with polydopamine were integrated into polymeric nanofibers by electrospinning. The produced nanofibers were demonstrated to be heated significantly and reach temperatures sufficient to kill bacteria as a result of being exposed to near-infrared light. Composite nanofibers were evaluated in terms of their potential for use as antibacterial air filters, which can remove bioaerosols and deactivate the captured microorganisms with light. Besides excellent aerosol filtration performance, the air filters were shown to kill all S.aureus bacteria attached to the surface when irradiated. In another study, novel photothermal nanoparticles, which were formed by loading Indocyanine Green fluorophore, a non-toxic, organic dye, into halloysite nanotubes, were integrated into polymeric nanofibers. The resulting composite nanofibers were studied in terms of their photothermal stability and light-activated antibacterial properties. The photothermal nanofibers developed in this thesis study have strong potential as light-activated antibacterial materials, which can be utilized in various applications requiring remote heating.