Hekzoganal bor nitrür ilavesinin geleneksel cam iyonomer simanın basma dayanımı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hexoganal boron nitride additional on the compressive strength of convantional glass ionomer cement
- Tez No: 762054
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER DENİZ ARISU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; ağırlıkça farklı oranlarda hekzagonal bor nitrür (hBN) ilavesinin geleneksel cam iyonomer simanın basma dayanımı üzerindeki etkisinin in vitro olarak değerlendirilmesidir. Geleneksel cam iyonomer simanı (Fuji IX GP) modifiye etmek için tozuna ağırlıkça %0,5, %1, %1,5 oranında hBN nanopartikülü ilave edildi. Basma dayanımı testi için kontrol grubu olarak hBN nanopartikülü eklenmemiş cam iyonomer siman kullanıldı. Her gruptan 24 örnek olmak üzere toplam 96 örnek hazırlandı. Bunlara ilave olarak SEM ve SEM-EDS analizlerinde kullanılmak üzere her grup için 2 örnek olacak şekilde toplam 8 örnek hazırlandı. Örneklerin hazırlanmasında 4 mm çapında 6 mm yüksekliğinde silindirik teflon kalıplar kullanıldı. Örnekler Fuji IX GP'nin üretici talimatlarına uygun toz/likit (3,6 g/1 g) oranında oda sıcaklığında (220C) bir spatula yardımıyla elle karıştırılarak hazırlandı. 37 0C'de 24 saat distile suda bekletilen örneklerin basma dayanımları universal bir test cihazı (Schimadzu IG-IS, Kyoto, Japonya) kullanılarak 0,5 mm/dk hızda test edildi. Hazırlanan numunelerin düz yüzeylerinden SEM görüntüleri alındı ve SEM-EDS analizleri yapıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre; hBN ilavesi cam iyonomer simanın basma dayanımı değerinde istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir artışa neden olmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the effect of hexagonal boron nitride (hBN) addition at different weight ratios on the compressive strength of conventional glass ionomer cement in vitro. To modify conventional glass ionomer cement (Fuji IX GP), 0.5%, 1%, and 1.5% wt hBN nanoparticles were added to its powder. Glass ionomer cement without added hBN nanoparticles was used as the control group for the compressive strength test. A total of 96 samples were prepared, 24 samples from each group. In addition to these, a total of 8 samples, 2 samples for each group, were prepared for SEM and SEM-EDS analyses. Cylindrical Teflon molds with a diameter of 4 mm and a height of 6 mm were used in the preparation of the samples. Samples were prepared by hand mixing with a spatula at room temperature (220C) at a powder/liquid (3.6 g/1 g) ratio in accordance with Fuji IX GP's manufacturer's instructions. The compressive strength of the samples, which were kept in distilled water at 37 0C for 24 hours, was tested using a universal test device (Schimadzu IG-IS, Kyoto, Japan) at a crosshead speed of 0.5 mm/min. SEM images were taken from the flat surfaces of the prepared samples and SEM-EDS analyzes were performed. According to the results of the study; the addition of hBN caused a statistically nonsignificant increase in the compressive strength of the glass ionomer cement (p>0.05).