Pulmoner hipertansiyon hastalarında solid organ stiffness ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of solid organ stiffness measurements in pulmonary hypertension
- Tez No: 762077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi (GÜTF) Hastanesi'nde pulmoner hipertansiyon (PHT) tanısı ile takipli hastaların demografik, laboratuvar, ekokardiyografi, kalp kataterizasyonu verileri ve solid organların (karaciğer ve böbrek) stiffness ölçümleri değerlendirildi. Kesitsel olarak yaptığımız çalışmamıza GÜTF'de PHT tanısı alan 50 hasta dahil edildi. Benzer demografik özelliklere sahip 30 bireyden kontrol grubu oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubuna hastanemiz radyoloji anabilim dalında transient elastografi yöntemiyle karaciğer ve tiroid organlarının stiffness ölçümleri akustik radyasyon force impuls (ARFI ) yöntemiyle yapıldı. Hastalar klinik sınıflamaya ve aldıkları tedaviye göre sınıflandırıldı. Elde edilen veriler SPSS v.25 veri tabanı kullanılarak analiz edildi. Hasta ve kontrol grupları arasında karaciğer ARFI ölçümleri arasında anlamlı fark saptandı. Hasta gruplarında kontrol grubuna göre karaciğer ARFI değeri daha yüksek bulundu (p = 0,018). Subgrup analizlerinde kronik tromboembolik pulmoner hastalık (KTEPH) grubunda karaciğer ARFI ölçümleri belirgin olarak daha yüksek saptandı (p= 0,013). Bu sonucun KTEPH'in pulmoner damar yatağındaki mekanik etkisinden kaynaklandığını düşündük. Tedavi modalitelerine göre analiz edildiğinde masitentan alan grupta almayanlara göre karaciğer ARFI ölçümleri anlamlı olarak düşük saptandı (p=0,001). Kombinasyon tedavisinin düzeyi (monoterapiden ikili tedaviye ,ikili tedaviden üçlü tedaviye ) artırıldıkça KC ARFI değeri azalmaktadır. Pulmoner hipertansiyon nadir görülen ,morbiditesi yüksek ve mortal seyreden bir hastalıktır . Hastalık konusunda hekimlerin farkındalığının yanında tanı ,tedavi ve prognoz takibindeki zorlukları azaltacak tetkikler çok önemlidir. Karaciğer ARFI ölçümünün bu zorlukları azaltacak yöntemlerden biri olabileceği akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our study, demographic, laboratory, echocardiography, cardiac catheterization data and stiffness measurements of solid organs (liver and kidney) of patients with pulmonary hypertension (PHT) diagnosed at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital were evaluated. In our cross-sectionel study, 50 patients diagnosed with PHT at Gaziantep University Faculty of Medicine were included. A control group was formed from 30 individuals with similar demographic characteristics. Stiffness measurements of liver and thyroid organs were performed with acoustic radiation force impulse (ARFI) method by transient elastography method in the radiology department of our hospital for the patient and control group. The patients were classified according to the clinical classification and the treatment they received. The obtained data, were analyzed by using SPSS v.25 database. There was a significant difference between the liver ARFI measurements between the patient and control groups. The liver ARFI value was found to be higher in the patient groups compared to the control group (p = 0.018). In the subgroup analysis, liver ARFI measurements were significantly higher in the chronic thromboembolic pulmonary disease group (p= 0.013). We thought that this result was due to the mechanical effect of the chronic thromboembolic pulmonary disease group on the pulmonary vascular bed. When analyzed according to treatment modalities, liver ARFI measurements were found to be significantly lower in the group receiving masitentan compared to those not receiving it (p=0.001). As the level of combination therapy increases (from monotherapy to dual therapy, from dual therapy to triple therapy ), the value of liver ARFI decreases. Pulmonary hypertension is a rare disease with high morbidity and a fatal course. In addition to the awareness of physicians about the disease, examinations that will reduce the difficulties in diagnosis, treatment and prognosis follow-up are very important. It should be taken into account that liver ARFI measurement may be one of the methods that will reduce these difficulties.