Melanoma tanılı hastalarda immün inflamasyon temelli prognostik skorlarının değerlendirilmesi
Evaluation of immune inflammation based prognostic scores in melanoma patients
  1. Tez No: 762115
  2. Yazar: AHMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TUĞBA ÜNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Melanoma tanılı hastalarda nüksü, hastalıksız ve genel sağkalım süresi ile ilişkili parametrelerin incelenmesi hedeflenildi. Gereç ve Yöntem: 2010 – 2022 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji polikliniğine kutanöz melanoma tanısı ile takibe alınmış, tedavisiz izlem, interferon, kemoterapi, immünoterapi veya hedefe yönelik tedavi almış, ilk tedavi tarihinden önce hemogram ve biyokimya değerleri olan, doku biyopsisi ile melanoma tanısı alan hastalar retrospektif olarak tarandı. Sekonder malignitesi olmayan 138 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Hastaların demografik verilerin, histopatolojik ve klinokopatolojik özelliklerin, patolojik evrelerin, hematolojik ve biyokimyasal parametrelerin, immün inflamasyon temelli prognostik skorların nüks, hastalıksızve genel sağkalım süresi ile olan ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Evaluate the parameters that related to recurrence, prognosis, disease free survival and overall survival in patients with melanoma. Materials and Methods:Patients with cutaneous melanoma, who were treated with interferon, chemotherapy, immunotherapy or targeted therapy or received follow up without treatment, had whole blood count and biochemestry values before first treatment and followed up at Dokuz Eylül University Medical Oncology Department between 2010 and 2022, were retrospectively searched. 138 patient without secondary malignancy were included in the study. Results: The effects of demographic data, histopathological and clinopathological features, pathological stages, henatıkıgşcak and biochemical parameters, immune inflammation based prognostic scores on recurrence, disease free survival (DFS) and overall survival (OS) were evaluated.