Karaciğerin fokal lezyonlarının multiparametrik MRG ile değerlendirilmesi
Multiparametric MRİ evaluation of focal liver lesions
- Tez No: 762179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SEDAKAT İDİLMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı karaciğerin fokal lezyonlarının malign benign ayrımında manyetik rezonans elastografi (MRE) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) T1-T2 haritalama yönteminin etkinliğini araştırmaktır. 01 Ocak 2018- 21 Şubat 2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalında karaciğer MRG yapılan ve karaciğerde fokal lezyon saptanan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Lezyonlar benign ve malign olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya 20 benign ve 50 malign lezyon olmak üzere toplam 70 solid lezyon dahil edildi. Kontrast öncesi ortalama T1 relaksasyon zamanı benign lezyonlarda 1474,90 ± 465,39 msn, malign lezyonlarda 1284,30 ± 351,95 msn, kontrast sonrası ortalama T1 relaksasyon zamanı benign lezyonlarda 629,57 ± 230,92 msn, malign lezyonlarda 750,20 ± 264,95 msn ölçülmüş olup benign ve malign lezyon grubu arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p= 0,110 ve 0,135).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the importance of liver tissue stiffness and T1-T2 relaxation times in the differentiation of benign and malignant lesions by using magnetic resonance elastography (MRE) and magnetic resonance imaging (MRI) T1-T2 mapping methods in patients with focal lesions in the liver. Patients with focal lesions in the liver who underwent liver MRI and MRE at Hacettepe University Faculty of Medicine, Radiology Department between January 01, 2018 and February 21, 2022 were examined. Lesions were evaluated retrospectively as benign and malignant groups. A total of 70 solid lesions, including 20 benign and 50 malignant lesions, were included in the study. Pre-contrast mean T1 relaxation time in benign lesions is 1474.90 ± 465.39 ms, in malignant lesions 1284.30 ± 351.95 ms, post-contrast mean T1 relaxation time in benign lesions is 629.57±230.92 ms, in malignant lesions 750.20 ± 264.95 msn was measured and no statistically significant difference was found between the benign and malignant lesion groups (p= 0.110 and 0.135).