Seçilmiş bir taşyünü üretim tesisisinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden incelenmesi
Investigation of A selected rock wool production facility in terms of occupational HEALTH and safety
  1. Tez No: 762248
  2. Yazar: İSMAİL KÖSELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma kapsamında Türkiye'de üretim yapan seçilmiş bir taşyünü üretim tesisinin iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla ülkemiz için ticari anlamda büyük öneme sahip bir işletmede, yerinde ziyaretler ve işletme bünyesinde çalışan teknik personel ile iş güvenliği uzmanlarıyla detaylı görüşmeler yapılmıştır. Bu incelemeler sonucunda, çok tehlikeli sınıfa giren bu tesisin mevcut riskler, alınan/alınması gereken önlemler, kullanılan kişisel koruyucu donanımlar vb. açılarından değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca riskleri ortaya koymak için üretim aşamaları detaylı olarak ele alınmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucu bir taşyünü üretim tesisinde en büyük risk faktörlerinin hangi üretim aşamalarında/hangi bölümlerde olduğu tespit edilmiştir. Tesiste iş sağlığı ve güvenliği alanında verilen eğitimler araştırılmış, bu eğitimlerin uygulanış şekilleri, uygulama sıklıkları ve etkileri tesisteki uzmanlar ile görüşülerek ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, it is aimed to evaluate a selected stone wool production facility in Turkey in terms of occupational health and safety. For this purpose, on-site visits and detailed interviews were made with the technical personnel and occupational safety experts working in an enterprise of great commercial importance for our country. As a result of these examinations, the current risks, the measures taken/need to be taken, the personal protective equipment used, etc. aspects were evaluated. In addition, the production stages are discussed in detail in order to reveal the risks. As a result of the evaluations, it has been determined in which production stages/in which sections the biggest risk factors are in a rock wool production facility. The trainings given in the field of occupational health and safety at the facility were researched, and the application forms, frequency and effects of these trainings were discussed with the experts in the facility.